Husserlian phenomenology as a critique of empiricist methodology in history
Tarih disiplininde deneyci metodolojinin bir eleştirisi olarak Husserl'in fenomenolojisi
  1. Tez No: 651980
  2. Yazar: S M TOHA SALIM
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM KALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tarihçiler, tarih disiplinini deneyci metodoloji ile bağdaştırmaktadır ve böylece pozitivist tutum tarihsel araştırmaya hakim olmaktadır. Öte yandan fenomenolojik gelenek içindeki filozoflar ve bu tarzdaki daha sonraki araştırmalar, tarih disiplininin teorik yönünü sıklıkla metafizik perspektiften tartışmışlardır ve bu nedenle, fenomenolojinin tarihin epistemolojik boyutuna ilişkin potansiyelleri keşfedilmemiş olarak kalmıştır. Bu araştırma, fenomenolojik geleneğin tarih disiplininin epistemolojik yönüne ilişkin kapsamını, ilgisini ve potansiyellerini Husserlci fenomenoloji perspektifinden baskın deneyci metodolojiyi eleştirerek ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunun için, önceki araştırmalardan farklı olarak, bu çalışma analizine ve deneycilik eleştirisine hem Comte'un pozitivizmini hem de Mill'in psikolojizmini dahil etmektedir. Bu araştırma, Husserl'in saf mantık, bilinç ve yaşam dünyası kavramına iki büyük eserinden (Mantıksal Araştırmalar ve Kriz) yaklaşmakta ve bunları tarih disiplininin teorisi ve metodolojisi ile ilişkilendirmektedir. Araştırma, deneyciliğin tarihsel tecrübe anlayışımızı sınırladığını göstermekte ve fenomenolojinin tarih disiplininin altında yatan temelleri aydınlatabileceğini ve tarihsel araştırmanın kapsamını genişletebileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historians associate the discipline of history with empiricist methodology and thus positivist attitude dominates historical research. On the other hand, philosophers in the phenomenological tradition and later researches in that genre have often discussed and debated the theoretical aspect of the discipline of history from a metaphysical perspective and hence the potentials of phenomenology with regards to the epistemological dimension of history has remained unexplored. This study aims at demonstrating the scope, relevance, and potentials of phenomenological tradition with regards to the epistemological aspect of the discipline of history from the perspective of Husserlian phenomenology by critiquing the dominant empiricist methodology. To investigate that, unlike previous works, this study incorporates both Comte's positivism and Mill's psychologism in its analysis and critique of empiricism. It draws on Husserl's concept of pure logic, consciousness and intentionality, and life-world from his two major works Logical Investigations and Crisis and relates with the theory and methodology of the discipline of history. The research demonstrates that empiricism limits our understanding of the historical experience and argues that phenomenology can elucidate the underlying foundations of the discipline of history and widen the scope of historical research.