Prenatal dönemde kadınlarda psikolojik iyi oluşu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting psychological wellbeing in the prenatal period
- Tez No: 651988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı gebelik döneminde kadınlarda eş desteği ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin psikolojik iyi oluş ile olan ilişkisini incelemektir. 1 Şubat- 30 Mayıs 2020 tarihleri arasında, elden ve online veri toplama yöntemleriyle, araştırmaya katılan, Türkiye'de yaşayan 256 gebe örneklemi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara, sosyodemografik ve gebeliğe dair bilgiler için Kişisel Bilgi Formu, Eş Destek Ölçeği (EDÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), psikolojik iyi oluşu değerlendirmek için Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSD), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) verilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı ve Process Makro eklentisi kullanılmıştır. Bulgulara göre eş desteği ve depresyon arasındaki ilişkide, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden kendini suçlama, yıkımı, diğerlerini suçlama, plana tekrar odaklanma, pozitif tekrar gözden geçirmenin aracılık etkilerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Eş desteği ve anksiyete arasındaki ilişkide ise kendini suçlama, kabul etme, düşünceye odaklanma, yıkım, diğerlerini suçlama, plana tekrar odaklanma, pozitif tekrar gözden geçirme stratejilerinin aracılık etkisi tespit edilmiştir. Aynı zamanda eş desteği ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide plana yeniden odaklanma ve pozitif tekrar gözden geçirme stratejilerinin aracılık etkisi anlamlıdır. Ayrıca yaş, çalışma durumu, gelir düzeyi, gebelik sayısı, kronik, psikiyatrik hastalık tanısı almış olma, gebelik öncesi ve gebelikte sigara kullanımı ve gebeliği isteme faktörleri ile psikolojik iyi oluş değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between partner support and cognitive emotion regulation strategies with psychological well-being in women during pregnancy. Between 1 February and 30 May 2020, 256 women who lives in Turkey, participated in the study by hand delivery of the questionnaires and online data collection methods. In the study, Personal Information Form for sociodemographic and pregnancy related information, Partner Support Scale (EDÖ), Cognitive Emotion Regulation Scale (CERS), Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Beck Anxiety Scale (BAI), and Flourishing Scale (FS) were given to the participants, and EPDS, BAI and FS used to evaluate psychological wellbeing. SPSS 25.0 package program and Process Macro plugin were used in the analysis of the data. According to the findings, mediating effects of cognitive emotion regulation strategies as for example self-blame, catastrophizing, blaming others, refocus on the planning, and positive refocusing were significant in the relationship between partner support and depression. In the relationship between partner support and anxiety, the mediating effect of self-blame, acceptance, rumination, catastrophizing, blaming others, refocus on planning, and positive reappraisal strategies was achieved. At the same time, the mediating effect of refocus on planning and positive reappraisal strategies in the relationship between partner support and psychological well-being is significant. In addition, significant relationships were observed between psychological well-being variables, and factors of age, employment status, income level, number of pregnancies, being diagnosed with chronic and psychiatric diseases, smoking before and during pregnancy, and desired pregnancy.