Sanayide gürültü kontrolü ve modellemesi
Industrial noise control and modelling
- Tez No: 65199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SANAYİDE GÜRÜLTÜ KONTROLÜ VE MODELLEMESİ Aydın Demir Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman:Yrd. Doç. Dr. H. Ali Ertaş Endüstriyel gelişmenin bir yan ürünü olan endüstriyel gürültünün, insanlar için işitme kaybı, ciddi sağlık problemleri, psikolojik rahatsızlıklar vs. gibi zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Sanayide, iş kaybı, bu sebeplere bağlı olarak artar. Buna karşın, birçok sanayi dallarında, yüksek düzeyde gürültü etkisinde kalınmasına rağmen, insanlar gürültünün zararlı etkilerinden kendilerini korumadılar ve gürültüye karşın yeteri kadar önlem almadılar. Bu tez, çeşitli gürültü kontrol yöntemlerini, bu metotların modellemesini, ve sanayide, bu kavramın yeni metotlarının uygulanmasını içerir. Pratik olarak, bu çalışma başlamadan; Sivas'ta Estaş Döküm Fabrikası'nda bu tez için bazı incelemeler ve çalışmalar yapılmıştır. Fabrikada, farklı gürültü karakteristikleri için; gürültü kaynaklan ve tipleri, kaynakların gürültü seviyelerini ölçmek için elde edildi. Bir gürültü kaynağının gürültü kontrolü, teorik olarak Ek-3'te verilen gürültü kontrol simülasyon programı aracılığıyla yapıldı. Bu programda, On-line modellemesi kullanıldı ve bu program, 5 gürültü kontrol yöntemini içermektedir. Bu program kullanılarak, kaynağın gürültü seviyesindeki (%) düşüş, fabrikanın verimindeki artış ve işçilerin sağlık problemlerindeki farkedilebilir bir değişme elde edildi. Neticede, elde edilen sonuçlar kullanılarak, Estaş Döküm Fabrikası'na gürültü kontrolü için öneriler sunuldu. ANAHTAR KELİMELER: Gürültü / Kontrolü / Modellemesi Sanayide Gürültü / Kontrolü / Modellemesi
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY M. Sc. Thesis INDUSTRIAL NOISE CONTROL AND MODELLING Aydın DEMİR Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. H.A1İ ERTAŞ It is a fact that industrial noise which is an extra product of industrial development, makes harmful effects i.e hearing loss, serious health problems, physiological illnesses etc. for humans beings. Work loss in industry increases due to these reasons. Although human beings had to subject to the noise at high ratio in most various part of industry, they do not protect themselves from harmful effect of noise and do not take measure sufficiently enough against noise. This thesis consists of various noise control methods and modelling of these methods and application of new methods of this concept in industry. Practically, some investigations and studies had been done for this thesis in Estaş Cast Factory in Sivas before this study started. In factory, noise sources and types have been obtained for the measured noise levels of noise sources for different noise charesteristics. Noise control of a noise source was theoretical made by noise control simulation programme, given in appendix-3. On-line modelling was used in the noise control simulation programme and the program consists of five noise control methods. A fall at noise level of noise source, an increase at the factory efficiency and a remarkable change at workers health problems was obtained by using this programme. Consequently, some advice have been offered to Estaş Cast Factory for noise control by using obtained results. KEY WORDS: Noise / Control / Modelling Noise in Industry / Control / Modelling