Tekstil sanayinde gürültü sorunu ve çözümü
  1. Tez No: 29978
  2. Yazar: NURİYE ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Araştırma sekiz bölümden meydana gelmiştir. I. Bölümde araştırmanın içeriği, tablolar listesi, önsözü, problemi ve cümlesi, amacı, önemi, sayıltılan ve sınırlılıkları yer almaktadır. II. Bölümde ergonominin tarihsel gelişimi, anlamı, önemi, endüstriyel ortamda ergonominin nitelikleri ve insanların çalışma ortamındaki özelliklerine değinilmiştir. III. Bölümde gürültünün tanımı, fiziksel etkinlikleri, ses dalgalarının özellikleri, gürültü kaynaklan ve tipleri, ölçme alet ve yöntemleri, gürültünün insan organizmasına etkileri, gürültü risklerinin değerlendirilmesi ve uluslararası standartlar bulunmaktadır. IV. Bölümde gürültü kontrolü ve işyerinde alınması gerekli önlemler üzerinde durulmuştur. V. Bölümde temel titreşim bilgisi ve titreşimden korunma yöntemleri ele alınmıştır. VI. Bölümde araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. VII. Bölümde araştırmanın bulguları belirtilmiştir. VIII. Bölümde ise araştırmanın sonucu, öneriler, kaynaklar ve ekler bulunmaktadır. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Noise is usually defined as background sound that is irrelevant to the tasks that are to be performed. It is present to some extent in any work environment, as well as in all other sittings. Noise can be generated by office equipment machinery, conversation and ventilation systems among other things. High levels of noise can result in worker discomfort reducing performance and producing hearing loss that may be permanent. An evaluation of noise from a human factors perspective must determine whether the noise within acceptable limits and in establish suitable aesthetic criteria for the well - being of the workers. The research is performed to analyses the noise pollution and human organism and the findings of the research can guide on some evidences how to reduce noise in textile industry where noise can be considered as an outstanding problem. IV