Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hastalarda aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün bağımlılık şiddeti üzerine etkisi
The effect of alexithymia and difficulties in emotion regulation on addiction severity among patients with alcohol and substance use disorder
  1. Tez No: 652013
  2. Yazar: MİRAY TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı alan hastaların sağlıklı bireylere göre daha aleksitimik olup olmadığı ve duygu dışa vurumunda daha çok güçlük yaşayıp yaşamadığının araştırılmasıdır. Ayrıca, hasta popülasyonunda aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün bağımlılık şiddetine etkisinin bağımlılık şiddetini çok boyutlu değerlendiren bir ölçekle incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 150 erkek (100 hasta, 50 sağlıklı birey) alınmıştır. Veri toplama aracı olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu, bu çalışma için hazırlanmış Sosyodemogafik Veri Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 (TAS-20), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ve BAPİ(Bağımlılık Profil İndeksi) Özbildirim Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS v.21 istatistik programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Gruplararası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Testi yürütülmüştür. Bu testlere ilişkin tablolarda ortalama, standart sapma değerleri ile, Mann Whitney U testi için z değeri, Kruskal Wallis için χ2 değeri (ki-kare) değeri, ayrıca p (anlamlılık) değerleri verilmiştir. Araştırmanın korelasyon analizlerinde Spearman korelasyon analizi yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hasta ve kontrol grubunun Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğinden (z=-9.174; p=.000) ve Toronto Aleksitimi Ölçeğinden (z=-8.907; p=.000) aldıkları toplam ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hasta grubunun Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğinden aldıkları puanlarla Toronto Aleksitimi Ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (r=.514; p=.000). Buna göre, hasta grubunda aleksitimi düzeyi ve duygu düzenleme güçlüğü daha fazla olan bireylerin bağımlılık şiddeti daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the levels of alexithymia and emotion dysregulation among patients with alcohol and substance abuse disorder. Moreover, examination of the effect of alexithymia and emotional dysregulation on the severity of addiction of an inpatient population, which was predicted to have higher addiction severity, with a scale that evaluates addiction severity was aimed. The study contains 150 (100 with alcohol and substance use disorder, 50 without disorder) males. In order to collect data, Sociodemographic Information Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20),Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16) ve Addiction Profile Index (BAPI)were used. The data which have been obtained were statistically subjected to the statistic program, SPSS v.21. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis Test were conducted for intergroup comparisons. According to these tests, related test charts' medium, standart deviation values were defined such as z value for Man Whitney U, χ2 (ki-square) value for Kruskal Wallis and value p (significance). For the correlation analysis of this study, Spearman correlation analysis was conducted. According to findings of this study, significant difference was found between results of Difficulties in Emotion Regulation Scale(z=-9.174; p=.000) andToronto Alexithymia Scale (z=-8.907; p=.000) among patients with alcohol and substance abuse disorder and the control group. There is a positive significant relationship was found between the results obtained from the Difficulties in Emotion Regulation Scale and the total scores obtained from the Toronto Alexithymia Scale of the patient group with alcohol and substance use disorder (r=.514; p=.000). Therefore, there is a positive correlation between addiction severity and levels of difficulties in emotion regulation and alexithymia among patients with alcohol and substance use disorder.