Ambulatuvar kan basıncı dalgalanmalarının syntax skoru ile değerlendirilen koroner arter hastalığı ciddiyeti ile ilişkisi
The relationship of ambulatory blood pressure fluctuations with coronary artery disease severity evaluated by syntax score
  1. Tez No: 652020
  2. Yazar: FATİH KARTALER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ambulatuvar kan basıncı (AKB) dalgalanmalarının koroner arter hastalığı (KAH) ile ilişkisini SYNTAX skorunu kullanarak değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmada hipertansiyon (HT) tanısı olan, koroner anjiyografisi (KAG) yapılmış ve KAH tanısı almış, ayrıca AKB takibi yapılmış 477 hasta incelendi. Dışlama kriterlerinden dolayı 146 hasta çalışma dışı bırakıldıktan sonra, kalan 331 hasta ile çalışmaya devam edildi. Tüm hastaların AKB değerleri incelenerek“dipper”(grup 1) ve“non-dipper”(grup 2) olarak gruplandırıldı. Çalışma popülasyonunun demografik özellikleri, standart 2 boyutlu ekokardiyografi bulguları ve KAG bulguları kaydedildi. KAH ve HT'ye sahip hastaların AKB takipleri ile SYNTAX değerleri arasındaki ilişki istatistiksel analiz ile değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de 106 hasta (ortalama yaş 60,1±9,7), grup 2'de 225 hasta (ortalama yaş 63,7±9,7) mevcuttu. İki grup arasında demografik verilerden yaş ve diyabet, biyokimyasal parametrelerden ise GFR değerleri arasında istatistiksel anlamlılık vardı. Diğer veriler benzerdi. Temel ekokardiyografik parametrelerde; IVS ve PW kalınlığı hariç diğer parametreler her iki grupta benzerdi. SYNTAX değerinde ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlendi (p=0,0007). Sonuç: NDHT'ye sahip hastalarda KAH kompleksitesini yansıtan SYNTAX değeri DHT'ye sahip hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between ambulatory blood pressure (ABP) fluctuations and coronary artery disease (CAD), using the SYNTAX score. Methods: In the study, 477 patients who were diagnosed with hypertension (HT), underwent coronary angiography (CAG) and diagnosed with CAD, and also followed up for ABP were examined. After 146 patients were excluded from the study due to exclusion criteria, the study continued with the remaining 331 patients. ABP values of all patients were examined and the patients were grouped as having“dipper”(group 1) and“non-dipper”(group 2) hypertension. Demographic characteristics of the study population, standard 2-dimensional echocardiography findings and CAG findings were recorded. The relationship between ambulatory BP follow-ups and SYNTAX values in patients with CAD and HT was evaluated by statistical analysis. Result: There were 106 patients (mean age 60.1 ± 9.7 years) in group 1, and 225 patients (mean age 63.7 ± 9.7 years) in group 2. There were statistically significant differences between the two groups in terms of age and diabetes from demographic data, and between GFR values from biochemical parameters. There was no difference in terms of other demographic characteristics. The basic echocardiographic parameters were similar in both groups, except IVS and PW thickness. A statistically significant difference was observed in both groups in terms of SYNTAX value (p = 0.0007). Conclusion: SYNTAX value, which reflects the complexity of CAD, was statistically significant in patients with NDHT in comparison to patients with DHT.