Ayrıntılı geriatrik değerlendirmenin geriatrik olgularda farmakoterapi üzerine uzun dönem etkileri
The long term effects of comprehensive geriatric assessment on pharmocotherapy of elderly
  1. Tez No: 652019
  2. Yazar: ERAL İDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda, geriatrik olgularda önemli bir sağlık sorunu olan polifarmasinin bireyler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi, Ayrıntılı Geriatrik Değerlendirme (AGD) kılavuzluğunda yapılan ilaç düzenlenmesinin uzun dönemde polifarmasi ve sonuçlarına olan yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve longitudinal olarak tasarlanan çalışmamıza 60 yaş üstü, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi(DEÜTF) Hastanesi Geriatri Bilim Dalı'na Şubat 2015-Ekim 2018 tarihleri arasında başvuran, dahil edilme-dışlanma kriterlerine uygun, dosya kayıtlarında eksik olmayan 515 hasta dahil edildi. Tüm hastaların ilk başvuruda kullandıkları ilaç sayısı, sosyodemografik özellikleri, komorbiditeleri, geriatrik sendrom varlığı, laboratuvar sonuçları, AGD parametreleri ve kırılganlık durumları incelendi. Hastaların AGD sonrasında Beers kriterleri çerçevesinde tedavileri düzenlendi. İlaç sayısı azalan hastalar 6 aylık takip süresi sonrasında tekrar değerlendirildi. İlk başvurudaki veriler ile takip verileri karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 515 hastanın (%68,7 kadın) ortalama yaşı 74,13 ± 7,29 yıldı. İlk başvuruda ortalama ilaç kullanımı 5,11 ± 3,34 adetti. 246 hasta 5'ten az sayıda (non-polifarmasi grubu), 269 hasta ise 5 veya daha fazla (polifarmasi grubu) ilaç kullanıyor idi. İlk başvuruda polifarmasi grubunda geriatrik sendrom sıklığı daha yüksek, AGD test skorları daha olumsuz ve kırılganlık daha fazla idi. İlk başvuruda yapılan AGD ile tedavi düzenlenmesi sonrasında ortalama ilaç sayısının 4,76 ± 2,72'ye gerilediği saptandı. İlaç sayısı azalan 219 hastanın takip verileri incelendiğinde Yesavage Depresyon Skalası (YGDS), Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA), Performansa Yönelik Mobilite Değerlendirmesi (POMA) skorlarında iyileşme olduğu ve frail hasta sayısının azaltıldığı görüldü. Sonuç: Geriatrik hastalarda kognitif, nutrisyonel, fiziksel ve psikososyal performans seviyesinin iyileştirilebilmesi, kırılganlığın azaltılabilmesi için hasta yönetiminin AGD yapılarak planlanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: It is the aim of our study to evaluate the effects of polypharmacy, which is a crucial health problem in the elderly, on individuals; and to analyze the reflections of comprehensive geriatric assessment (CGA) - guided drug therapy rationalization on polypharmacy and its consequences in the long term. Method: In this retrospective and longitudinal study, the files of 515 patients who were over 60 years old, had admitted to the Department of Geriatrics of Dokuz Eylül University between February 2015 and October 2018, met the inclusion and exclusion criteria, and had no missing data were included. At first admission; medication history, sociodemographic characteristics, presence of geriatric syndrome, comorbidities, laboratory findings, CGA parameters and frailty status were recorded. Patients'drug therapies have been reconstructed after CGA, with the guidance of Beers Criteria. Patients whose number of drugs had been decreased after the reconstruction were reevaluated after 6 months and data of the two visits were compared. Results: Mean age of 515 patients (68,7% female) was 74,13 ± 7,29 years. At first admission, mean drug number was 5, 11 ± 3, 34. 246 patients stated taking less than 5 drugs (non-polypharmacy group) while remaining 269 patients were taking 5 or more drugs (polypharmacy group). At first admission in polypharmacy group, prevalence of geriatric syndromes and frailty were higher, and CGA scores were poorer than non-polypharmacy group. After drug rationalization with CGA, mean drug number has decreased to 4,76 ± 2,72. By the analysis of follow-up data from 219 patients whose number of drugs had been decreased, it was revealed that Yesavage Geriatric Depression Scale (YGDS), Mini Nutritional Assessment (MNA) and Tinetti Performance Oriented Mobility Assessment (POMA) scores were improved, and the number of frail patients were reduced. Conclusion: We recommend patient management to be planned with the guidance of CGA; so that cognitive, nutritutional, physical, and pychosocial status can be improved and frailty can be reduced in geriatric patients.