Klinik örneklerden soyutlanan gram negatif anaerop bakterilerin antibiyotik duyarlılık paternleri
Antibiotic susceptibility patterns of gram-negative anaerobic bacteria isolated from clinical samples
  1. Tez No: 652023
  2. Yazar: ALİCAN BİLDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç:Anaeropbakteriler vücudun normal flora elemanı olmasına karşın, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyona neden olabilirler. Bu bakterilerin izolasyonları ve identifikasyonları güç olduğu içinçoğu laboratuvarda yapılmamaktadır. Bu sebeple çoğu zaman anaerop bakteriler göz ardı edilebilmektedir.Bunun sonucu olarak da gelişen antibiyotik direnç durumları tespit edilememektedir.Bizim bu çalışmadaki amacımız, anaerop bakterilerin antibiyotik direnç profillerinin bilinmesinin tedavinin seyri açısından gerekli olduğunu ve belirli periyodlarda antibiyotik duyarlılık testlerinin yapılması gerektiğini ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntem:Çalışmaya, 11.06.2019 -04.03.2020tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp FakültesiTıbbi Mikrobiyoloji AD. Bakteriyoloji/Kültür laboratuvarına, çeşitli klinik birimlerden anaerop kültür istemiylegönderilmiş372 numune dahil edilmiştir. Bu numuneler, ilk olarak bakteri izolasyonu için Brucellakanlı agara ekildi.İzole edilen bakterilerin identifikasyonlarıMALDI-TOF MS ile yapıldıktan sonra antimikrobiyal duyarlılık profillerinin belirlenmesi için E –test yöntemi kullanıldı.Bulgular:İzole edilen 17 Bacterioidestüründe antimikrobiyal direncin en yüksekolduğu antibiyotiklersırasıyla % 100 oranındapenisilin(P), % 41,2oranındaklindamisin (CM)ve % 35,3oranındaise amoksisillin-klavulanik asid (AMC)olarak belirlendi.İzole edilen 22 Prevotellatüründe iseantimikrobiyal direncin en yüksekolduğu antibiyotikler% 45,5oranındapenisilin(P) ve % 27,3 oranındamoksifloksasin (MX)olarak belirlendi. Yine izole edilen 1 Dialister pneumosintesbakterisinde sadecemetronidazol (MZ)direnci gözlemlenirken, 1 Veillonellaparvulabakterisindeise penisilin(P),imipenem(IP)ve piperasillin-tazobaktam (TPZ)antibiyotiklerine karşı direnç gözlemlenmiştir. Son olarakdaizole edilen 4Fusobacteriumtüründeise hiçbir antibiyotiğe karşı direnç gözlemlenmemiştir. Sonuç:Çalışmamızda izole edilen Gram-negatifanaeropbakterilerin büyük çoğunluğunun penisilin, klindamisin, moksifloksasin, metronidazol ve amoksisillin-klavulanik aside karşı bir direnç geliştirdiği veya bu antibiyotiklere karşı artan bir dirence sahip olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim:Although anaerobic bacteria are the normal flora of the body, they can cause infection with the weakening of the immune system.Isolation and identification of these bacteria are difficult and not performed in most laboratories.For this reason, anaerobic bacteria can often be ignored.As a result, antibiotic resistance situations that develop cannot be detected.We carried out this study to reveal that anaerobic bacteria are important, that knowing antibiotic resistance profiles is necessary for the courseof treatment, and that antibiotic susceptibility tests should be performed at certain periods.Material and Method:Between 11.06.2019 -04.03.2020 dates,Dicle University Faculty of Medicine Medical Microbiology Department to the Bacteriology / Culture laboratory 372 samples were sent with the request of anaerobe culture from various clinical units.These samples were first inoculated on Brucellablood agar for bacteria isolation.After identifying the isolated bacteria with MALDI-TOF MS, the E-test method was used to determine the antimicrobial susceptibility profiles.Results:Antibiotics with the highest antimicrobial resistance were determined as 100% penicillin (P), 41.2% clindamycin (CM) and 35.3% amoxicillin-clavulanic acid (AMC), respectively in 17 isolated Bacterioidesspecies.Antibiotics with the highest antimicrobial resistance in the 22 isolated Prevotellaspecies were determined as 45.5% penicillin (P) and 27.3% moxifloxacin (MX).Again, only metronidazole (MZ) resistance was observed in 1 Dialister pneumosintesbacteria, whereas resistance was observed against penicillin (P), imipenem (IP) and piperacillin-tazobactam (TPZ) antibiotics in 1 Veillonella parvulabacteria.Finally, resistance was observed against any antibiotic in 4 Fusobacteriumspecies isolated.Conclusion:It was observed that the majority of the Gram-negativeanaerobic bacteria isolated in our study developed resistance to penicillin, clindamycin, moxifloxacin, metronidazole and amoxicillin-clavulanic acid, or had an increased resistance to these antibiotics, and were also sensitive to the remaining antibiotics.