Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında Antikçağ balıkçılığına ilişkin buluntular
Ancient fishing findings related to Turkey's Mediterreanean coasts
  1. Tez No: 652050
  2. Yazar: İREM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÖZKAN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Denizcilik, Archeology, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Balıkçılık, insanlığın ilk evrelerinden günümüze kadar gelen bir meslektir ve her coğrafyada karşımıza çıkmaktadır. Antik Dönem insanlarının gıda ihtiyaçlarını karşılamış ve para kazanmalarını sağlamıştır. Kâhinler balıklar üzerinden kehanetler gerçekleştirmiştir. Balık ve balıkçılık, ressamların sahnelerine konu olmuş, antik yazarların metinlerinde yer almış, şehirlerin simgeleri olan sikkelere basılmıştır. Türkiye'nin Akdeniz kıyıları olarak sınırlandırılan bu tez çalışmasının birinci bölümünde; Antik Dönem balıkçılığının kronolojik tarihçesi, tasvir sanatlarına yansıma şekilleri, avcılıkta kullanılan malzemelerin isimleri ve nasıl kullanıldıkları anlatılmıştır. İkinci bölümde; balık ürünlerinden oluşan sos ve tuzlamaların yapım tarifleri, üretim tesislerinin bulunduğu bölgeler ve inşa şekilleri, bu ürünlerin ticareti sırasında taşıma amacıyla kullanılan amphoralar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; deneysel arkeoloji başlığı altında KK 60 kodlu olta kurtarma ağırlığı günümüzde denemiş, uygulanan işlemler sırasıyla anlatılmış, fotoğraflarla desteklenmiştir. Dördüncü bölümde ise; Sualtı Kültür Mirası araştırmalarında bulunan 10 adet olta kurtarma ağırlığı, 1 adet kanca, 1 adet olta ağırlığı, 1 adet ağ ağırlığı ve 4 adet balık ürünlerinin taşındığı amphora incelenerek, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında yapılan Antik Dönem balıkçılığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fishing is a profession that has survived from the earliest stages of humanity to the present day, and it is encountered in every geography. It met the nutrition needs of the ancient people and enabled them to earn money. Oracles made prophecies over fish. Fish and fishing scenes were painted by the artists, took place in the texts of the ancient writers, and were printed on the coins as the symbols of the cities. Within the scope of this thesis, which is limited to the Mediterranean coasts of Turkey, in the first part, the chronological history of the ancient fishery, its reflection on illustrative arts, materials used in fishing and their functions are explained. The second part describes the recipes for sauces and salt-curing methods of fish products, the regions where the production facilities are located and their construction features, and the amphorae used for their trade. The third part covers an experimental archeology study where the KK 60 coded fishing rod rescue weight has been re-used, the steps for its utilization were described and photographed. Finally in the fourth section, some of the artifacts that are recovered in the underwater cultural heritage studies including; 10 fishing rod rescue weights, 1 hook, 1 fishing line weight, 1 net weight and 4 amphorae for fish products were examined, and the ancient fishing in the Mediterranean coasts of Turkey was described.