Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında dağılım gösteren littoral dekapod (Crustacea) türleri ve biyo-ekolojik özellikleri
Distribution of the littoral decapod (Crustacea) species on the mediterranean sea coast of turkey and their bioecological aspects
- Tez No: 224133
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KATAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında dağılım gösteren Dekapoda türlerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada, Doğuda İskenderun Körfezi ve batıda Fethiye Körfezi arasında kalan bölgenin, farklı derinlik (0-200 m) ve biyotoplardan seçilen 149 istasyonda bentik örneklemeler yapılmıştır. Akdeniz kıyılarımızdan örneklenen 8632 bireyin incelenmesi sonucunda 33 familyaya ait 74 genus ve 110 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; 22'i Türkiye'nin Akdeniz kıyıları için, 1'i (Ogyrides mjoebergi (Balss, 1921)) Türkiye Denizleri için yeni kayıtlardır. Ayrıca bölgede tespit edilen 22 türün egzotik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the Decapoda species inhabiting the Mediterranean Sea coasts of Turkey. Benthic samplings were conducted at 149 stations distributed from Iskenderun Bay to Fethiye Bay at various depths (0? 200 m) and biotopes. As a result of qualitative and quantitative analyses, a total of 8632 individuals belonging to 110 species, 74 genera, 33 families were determined. Among these species, 21 are new records for the Mediterranean Sea coasts of Turkey, 1 (Ogyrides mjoebergi (Balss, 1921)) is new to the Turkish Decapod fauna. In addition, a total of 22 species recorded from the area are exotic species.