Hastane kaynaklı metisiline dirençli stafilokok infeksiyonlarında risk faktörlerinin incelenmesi, vankomisin ve teikoplanin duyarlılıklarının etest yöntemi ile karşılaştırılması
Investigation of risk factors in nosocomial methicillin resistant staphylococcus infections, comparison of vancomycin and teicoplanin sensitivity with etest method
- Tez No: 652054
- Danışmanlar: UZMAN BAŞAK DOKUZOĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı nozokomiyal metisiline dirençli stafilokok (MRS) infeksiyonlarının incelenmesi, MRS infeksiyonlarını kolaylaştıracak risk faktörlerinin saptanması ve MRS suşlarının vankomisin ve teikoplanine karşı olan duyarlılıklarının Etest yöntemi ile karşılaştırılmasıdır. Nozokomiyal MRS infeksiyonu saptanan 25 hastadan elde edilen 30 izolat çalışmaya dahil edildi. Hastaların %80'i erkek, yaş ortalaması 36.88±2.96 idi. MRS suşlarının %32'si Genel Cerrahi, %32'si Ortopedi kliniklerinde ve %24'ü Cerrahi Yoğun Bakım ünitelerinde yatan hastalardan izole edildi. En sık cerrahi alan infeksiyonlarında MRS tespit edildi. Operasyon geçirmiş olmanın, idrar sondası, kateter ve ortopedik çivi bulunmasının, diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği ve malignite gibi eşlik eden hastalıkların olmasının ve ventilatör, protez, göğüs tüpü ve nazogastrik sonda bulunmasının MRS infeksiyonları açısından risk faktörleri olduğu saptandı. MRS suşlarının %83'ünde koagülaz testi pozitif idi. Disk difüzyon yöntemi ile yapılan antimikrobiyal duyarlılık testlerinde fusidik asite %90, TMP-SXT'ye %80, ve kloramfenikole %73.3 oranında duyarlılık varken tetrasikline %96.6, siprofloksasine %86.6, gentamisine %76.6 oranında direnç saptandı. Hem disk difüzyon hem de Etest yöntemi ile MRS izolatlarında vankomisin ve teikoplanine direnç saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate nosocomial methicillin resistant staphylococcus (MRS) infections, to determine the risk factors that will facilitate MRS infections, and to compare the susceptibility of MRS strains to vancomycin and teicoplanin with the Etest method. Thirty isolates from 25 patients with nosocomial MRS infection were included in the study. Eighty % of the patients were male, the mean age was 36.88 ± 2.96. Among the MRS strains 32% were isolated from patients hospitalized in General Surgery, 32% in Orthopedics clinics and 24% in Surgical Intensive Care units. MRS was detected most frequently in surgical site infections. Risk factors for MRS infections were found to be having an operation, having a urinary catheter, orthopedic nail, concomitant diseases such as diabetes mellitus, chronic renal failure and malignancy, and having a ventilator, prosthesis, chest tube and nasogastric tube. Coagulase test was positive in 83% of MRS strains. In antimicrobial susceptibility tests performed by disk diffusion method, while sensitivity to fusidic acid was 90%, TMP-SXT 80%, and chloramphenicol 73.3%, resistance to tetracycline was found 96.6%, ciprofloxacin 86.6% and gentamicin 76.6%. There was no resistance to vancomycin and teicoplanin in MRS isolates by both disk diffusion and Etest methods.