Term ve preterm yenidoğanlarda sistatin c referans değerleri
Reference values of serum cystatin-c for full-term and preterm neonates
  1. Tez No: 652053
  2. Yazar: SEVİL DORUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde glomeruler filtrasyon hızının (GFR) indirek belirleyicisi olarak serum kreatinin ölçülmesi pratik ancak her zaman kesin olmayan bir yöntemdir. Sistatin C, sistein proteinaz inhibitörü olup 1985' ten itibaren GFR ölçütü olarak kullanılmaktadır, glomerüllerden serbestçe süzülmesi, vücut kas kitlesinden etkilenmemesi ve sabit hızda üretilmesi gibi özelliklerinden dolayı daha duyarlı bir parametre olarak gözükmektedir. Çalışmamızda kordon kanı sistatin C değerlerinin yenidoğan döneminde, özellikle bir yaşından sonrası için verilen standart değerlerle karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu ve bu yüksekliğin gestasyonel yaş azaldıkça artmakta olduğu bulundu. Sistatin C nin hızlı, otomatik, maliyeti düşük ve biyokimya laboratuarlarına kolaylıkla adapte edilebilen bir yöntem olduğu ve rutin uygulamalarda güvenle kullanılabileceği görüşünü desteklemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Measuring serum creatinine as an indirect determinant of glomerular filtration rate (GFR) in evaluating renal functions is a practical but not always precise method. Cystatin C is a cysteine proteinase inhibitor and has been used as a GFR criterion since 1985, it seems to be a more sensitive parameter due to its properties such as free filtration from glomeruli, not being affected by body muscle mass, and being produced at a constant speed. In our study, it was found that cystatin C values in cord blood were higher compared to the thresholds given and this height increased as the gestational age decreased. We support the view that cystatin C is a fast, automatic, low-cost method that can be easily adapted to biochemistry laboratories and can be used safely in routine applications.