Kerkük (Irak) şehri çevresindeki arazi kullanımı değişimlerinin Landsat uydu görüntüleri ile incelenmesi
The land cover inspection surrounding Kirkuk City (Iraq) by using Landsat satellite images
  1. Tez No: 652059
  2. Yazar: SUZAN ATTA BAKR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, 1987, 2002 ve 2017 yılları arasında Kerkük ilini çevreleyen arazi örtüsü değişimi landsat uydu görüntüleri ile incelenmiştir. Araştırma sahasındaki arazi örtüsü son yıllarda özellikle insan faaliyetlerine, doğal iklim şartlarına ve bölgede yaşanan savaş durumuna bağlı olarak değişime uğramıştır. Çalışma alanını, Kerkük şehrini batıdan çevreleyen kent merkezi dışı alanlar oluşturmaktadır. Çalışma alanı (44˚ 13′ E boylamında, 35 ˚ 24′N enlemde) toplam 1182.88 km2dir. Bu bölgedeki hava düşük nem ve alçak bulutlar ile karakterize edilmektedir. Bu çalışmada 1987, 2002 ve 2017 yıllarına ait Landsat-5 TM, Landsat-7 ETM + ve Landsat-8 OLI uzaktan algılama veri setleri kullanılmıştır. Envi programı kullanılarak uydu görüntülerinden, kentsel, bitki örtüsü, kumsal ve su alanları tespit edilmiştir. Landsat görüntülerini sınıflandırmak için maksimum olabilirlik algoritması kullanılmıştır. Doğruluk derecesi tanımlanarak arazide meydana gelen değişim saptanmıştır. Arazi örtüsündeki bozulmaları meydana çıkarmak için, Ağırlıklı Doğrusal Kombinasyon yöntemi kullanılmıştır. Kriterlerin ağırlıklarını tahmin etmek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) olarak bilinen ikili karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 2002 yılından sonra bitki örtüsündeki azalmaya karşılık kumsal alanda artış gözlemlenmiştir. Çalışma alanımızdaki nüfus artış hızının yüksekliği nedeniyle, kentsel alanların genişlediği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change of land cover surrounding Kirkuk between 1987, 2002 and 2017 was analyzed with landsat satellite images. The land cover in the study area has changed in recent years especially due to human activities, natural climatic conditions and the war situation in the region. The study area consists of areas outside the city center surrounding Kirkuk city from the west. The study area (at 44 13 ′ E longitude, 35 ˚ 24 N latitude) is 1182.88 km2 in total. The air in this region is characterized by low humidity and low clouds. For this study, three set of Spaceborne remote sensing which are Landsat-5 TM, Landsat-7 ETM + and Landsat-8 OLI of 1987, 2002 and 2017 were used. Using the Envi program, urban, vegetation, sand and water areas were determined from satellite images. The maximum likelihood algorithm is used to classify Landsat images. The change was determined by defining the degree of accuracy. The pairwise comparison method known as the Analytical Hierarchy Process (AHP) was used to estimate the weights of the criteria. As a result of the research, after 2002 sand area increase and the vegetation decrease. It has been noted that urban areas are expanding due to the high rate of population growth in study area.