Sure detection of hepatitis B virus infections by serological and molecular methods in hemodialysis patients in Kirkuk city-Iraq
Hepatit B virüsü enfeksiyonlarının serolojik ve moleküler yöntemlerle Kerkük şehri (Irak) bölgesindeki hemodiyaliz hastaları üzerinde araştırılması
- Tez No: 779948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, PROF. DR. ABEER ALİ ALATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hepatit“B”, dünyadaki kronik hepatit hastalıklarının en sık nedenlerinden biridir. Çalışma, Irak-Kerkük'te 1 Ekim 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında hemodiyaliz hastalarında gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile hepatit B virüsünün viral yükünün moleküler olarak belirlenmesi ve bu hastalarda IL-6 düzeyi ile karaciğer fonksiyon testlerinin ilişkisinin enzim bağlantılı immünosorbent (ELISA) tekniği ile belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada hemodiyaliz uygulanan kronik böbrek hastalığı olan, yaşları 25-75 arasında değişen 172 hasta yer aldı. Ayrıca, yaşı 25-50 arasında olan, kan bağışı için Kerkük'ün ana kan bankasına gelen ve herhangi bir hastalığı olmayan 20 sağlıklı kontrol deneği (sağlıklı bireyler) de çalışmaya dahil edildi. 5 mL kan toplamak için bir damar ponksiyonu kullanıldı.“HBV”viral yük tayini ve“HBV-antikorları”nın spesifik tespitine yönelik bir serolojik test için,“IL-6”testleri (ELISA) tekniği ve alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalin fosfataz (ALP) ve toplam serum bilirubin (TSB) düzeylerini belirlemek için biyokimyasal testler kullanıldı. Hemodiyaliz (HD) hastalarında en yüksek“HBV”enfeksiyon oranı bulunurken, kontrol grubundaki hiç kimse“HBV”ile enfekte olmadı, çalışma akut hepatit“B”olan tüm hastalarda anti-HBcIgM, HBsAg olduğunu gösterdi, ancak çok azında anti-HBsAb varken, kronik hepatit B hastalarının %92,6'sında HBsAg ve %85,2'sinde anti-HBc IgG varken onları %53,7 oranı ile anti-HBsAb takip etti. Pozitif olan HD hastalarının %81,99'unun ELISA sonuçları (PCR) ile doğrulanmıştır. Ayrıca ELISA negatif olan hemodiyaliz (HD) hastalarının hiçbiri ve kontrol grubu (PCR) ile pozitif bulunmadı ve hepatitli (HBV) hasta oranı en yüksekti. Bu çalışma, (HBV) enfeksiyonu olmayan Hastalara kıyasla (HBV) enfeksiyonu olan hemodiyaliz (HD) hastalarında saptanan en yüksek ortalama“IL-6; ALP; AST; ALT; TSB”seviyesinin ve en düşük seviyenin kontrol grubunda belirlendiğini göstermiştir. Çalışma, kontrol grubundaki hastalarla karşılaştırıldığında (PCR) ile saptanan akut hepatit B'li (25,04 pg/mL) hastalarda en yüksek IL-6 düzeyinin, kronik hepatit B'li (31,34 pg/mL) hastalarda ortalama IL-6 düzeyinin tespit edildiğini göstermiştir. Mevcut çalışma, kontrol grubu ile karşılaştırarak akut hepatit B'li hastalarda bulunan yüksek ALT ve AST ortalamalarının kronik hepatit B'li hastalar tafafından takip ettiğini göstermiştir. Bu çalışmada, fibrozisi olmayan hemodiyaliz hastalarında (21685,3 IU/mL) en düşük viral yük ortalamasının bulunduğunu, ardından takip edilen hastalarda sirozlu(4. evre) hemodiyaliz hastalarında (6485339,6) en yüksek viral yük ortalamasına sahip fibrozun ilk evresinin kaydedildiğini ortaya koymuştur. Kronik hepatit B hastalarında hepatit B viral yüklerinin, Kerkük şehrinde akut hepatit B'ye göre daha sık yükseldiği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Hepatitis“B”is one most frequent causes of chronic hepatitis diseases in the world. The study was conducted in“Iraq-Kirkuk”, over a period of time (1october th 2021 to 31 march th, 2022) for molecular determination of viral load of hepatitis B virus by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) in hemodialysis patients and determine the relation of level of IL-6 and liver function tests in those patients through the enzyme linked immunosorbent (ELISA) technique. The study included“172”patients with chronic renal disease who were undergoing hemodialysis. Their ages ranged between (25 - 75) years. The study included“20”healthy control subjects who did not appear to have any disease whose age were between (25-50) years who“Kirkuk's”main blood bank was visited for blood donation (healthy individuals). A vein puncture used to collect“5 mL”of blood. For“HBV”viral load determination and a serological testing for detection specific of“HBV-antibodies”,“IL-6”tests using (ELISA) technique and biochemical tests for assessment of determine the level of alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase(AST), alkaline phosphatase (ALP), and total serum bilirubin (TSB). Found hemodialysis (HD) patients had the highest rate of“HBV”, infection while no one in the control group was infected with“HBV”the study demonstrated that all patients with acute hepatitis“B”had“anti-HBcIgM, HBsAg”, but rate of the few them had“anti-HBsAb”, while (92.6%) of patients with chronic hepatitis“B”had“HBsAg”, followed by (85.2%) of them with“anti-HBc IgG”, (53.7%) of them had the“anti-HBsAb”. (81.99%) of“HD”patients who were positive, (ELISA) results confirmed by (PCR). In addition, no anyone hemodialysis (HD) patients with negative ELISA and the control group were positive by (PCR) and the highest rate of patients with hepatitis (HBV). The current study demonstrated that's highest mean level“IL-6; ALP; AST; ALT; TSB”the detected on hemodialysis (HD) patients, with (HBV) infection when compared to Patients who do not have (HBV) infection and the lowest level was founded in the control group. The study showed that the highest mean of IL-6 level was observed in patients with acute hepatitis B (25.04 pg/mL) who were detected by (PCR), the average high of IL-6 level was detected with chronic hepatitis B (31.34 pg/mL) comparing with patients important related control group. The present of study, show the high means of ALT and AST founded in patients with acute hepatitis B then followed those patients' chronic hepatitis B compared with control group. In the current study revealed that the lowest mean of viral load was found in hemodialysis patients without fibrosis (21685.3 IU/mL) then followed patients first stage of fibrosis with highest mean of viral load was recorded in hemodialysis patients with cirrhosis (6485339.6) in (stage 4). It concluded that the viral loads of hepatitis B were elevated more frequently in patients with chronic hepatitis B than in acute hepatitis B in Kirkuk city.