Yer tepki analizleri için zemin kayma modülü ve sönüm ilişkileri
Soil shear modulus and damping ratio relationships for the soil responce analyses
- Tez No: 652072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BAŞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zeminlerin kayma modülü ve sönüm oranı eğrilerinin karakteristikleri birçok etkene bağlıdır. Bu etkenlerden bazıları zeminin plastisitesi, boşluk oranı, çevre basıncı olarak söylenebilir. Kayma modülü ve sönüm oranı eğrilerinin doğrudan deneysel olarak belirlenmesi maliyetli ve zahmetli olduğundan çoğu zaman korelatif yöntemlerle belirlenmektedir. Geoteknik mühendisliğinde çalışılan konulardan birisi de kayma modülü ve sönüm oranı eğrilerinin zemin özelliklerine ve gerilme koşullarına bağlı ve dolaylı olarak belirlenmesi ve tahmin edilmesidir. Bu çalışmada, zeminlerin plastisite indisi, boşluk oranı ve çevre basıncı gibi parametrelere bağlı olarak kayma modülü eğrileri ve sönüm eğrilerinin tahmin edilmesi yapılmıştır. Bu amaçla kurulan ilişkilerde literatürde yer alan açık ve erişilebilir deney sonuçları kullanılmıştır. Literatürde yer alan deneysel çalışmalardan deneysel veriler elde edilmiş, daha sonra bu veriler, zemin özellikleri ve gerilme koşulları (çevre basıncı) göz önüne alınarak düzenlenmiştir. Çalışmanın sonunda kayma modülü ve sönüm oranı eğrilerinin zemin özelliklerine ve gerilme koşullarına (çevre basıncına) bağlı olarak tahmini için öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The characteristics of the shear modulus and damping ratio curves of soils depend on many factors. Some of these factors can be stated as soil plasticity index, void ratio, confining pressure. It is often costly and laborious to determine the shear modulus curves and damping ratio curves with experimental studies, so empirical and correlation methods are mostly preferred to determine the shear modulus curves and damping ratio curves. One of the important studied subjects in the geotechnical engineering is estimation and prediction of shear modulus curves and damping ratio curves based on according to soil and stress condition. In this study, estimation of shear modulus curves and damping ratio curves were made depending on parameters such as plasticity index, void ratio of soils and confining pressure. For this purpose, test results in the literature which are open access were used in establishment of relationships. The test results were extracted from the experimental studies in the literature, then they were arranged according to soil properties and stress conditions (confining pressure). In the last of the studied, suggestions were made about estimation of shear modulus curves and damping ratio curves according to soil properties and stress conditions (confining pressure).