Anemi saptanan gebelerde HbA1c değerinin İV demir replasmanı öncesi ve sonrası karşılaştırılması
Comparison of HbA1c values before and after the intravenous iron replacement who is diagnosed for pregnancy and anemia
- Tez No: 652119
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SERDAR YALVAÇ, DOÇ. DR. ÖMER KANDEMİR, DR. DENİZ ESİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
HbA1c değerinin anemik gebelerde anemi tedavisinden sonra nasıl etkilendiği ve Hemoglobin, Hematokrit ve ferritin değerleri ile olan ilişkisini araştırmaktır. Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği'nde 05.06.2013-05.02.2013 tarihleri arasında gebelik ve anemi tanısı alan ve intravenöz demir tedavisi uygulanmış 37 olgu dahil edildi. Perinatoloji Kliniği protokolü uyarınca Hb değeri 10 mg/dl altında olan ve gebelik haftaları 8-30 hafta arasında olan gebelere intravenöz demir tedavisi verildi. Tedavi öncesi ve sonrasında tam kan sayımı, HgA1c ve ferritin değerleri görüldü. Tanı almış hemoglobinopatisi, Gestasyonel Diyabeti veya tip 1-2 diyabeti olan hastalar çalışma dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to investigate how the value of HbA1c is affected after the treatment of anemia for anemic pregnant women and the relationship of the value of HbA1c with Hemoglobin, Hematocrit and Ferritin values. The study was done between 05.06.2013-05.02.2014 at“Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Teaching and Research Hospital Department of Perinatology”with 37 patients who was diagnosed for pregnancy and anemia and received intravenous iron treatment. According to the protocol of Department of Perinatology the pregnant women whose hb value is under 10 mg/dl and whose pregnancy week is between 8 and 30 are received intravenous iron treatment. Both before and after the treatment the values of complete blood cell count, HbA1c and ferritin was checked. The patients who have diagnosed for hemoglobinopathies, Gestational Diabetes Mellitus or type 1-2 Diabetes Mellitus were ruled out of the study. For 37 patients in this study, there is a significant difference between the before and after values of HbA1c, Hb, Hct ve Ferritin for 95% confidence level. According to this study; The average level of HbA1c one mounth after the treatment is significantly lower than the average level of HbA1c both before and three mounth after the treatment. The measurement of Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, The averages before the treatment are significantly lower than the averages after the treatment.The measurement of Ferritin, The level before the treatment is significantly lower than the levels after the treatment and first month's level after the treatment is significantly higher than the levels of second and third months after the treatment. HbA1c is not proper to use for the diagnosis of iron deficiency anemia. It also may not be proper to use fordiagnosing follow up diabetes and diabetes' treatment since the value of hba1c may rise for in GDM with iron deficiency anemia.