İkinci trimesterdeki gebelerde bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreler
Some biochemical and haematological parameters in the second trimester of pregnancy
- Tez No: 532173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Van İlinin kırsal kesiminde yaşayan ve gebeliği süresince herhangi bir ilaç (demir, folik asit, vitamin B12) ilavesi almayan, gebeliğinin ikinci trimesterindeki 60 gebe ile aynı yörede yaşayan ve gebe olmayan sağlıklı 30 kadında folik asit, vitamin B12, demir, demir bağlama kapasitesi, transferrin, ferritin, hemoglobin ve hematokrit düzeyleri ile beslenme durumları araştırıldı. Gebe ve kontrol grubunun folik asit ve ferritin ölçümü immunoassay yöntemi ile vitamin B12 analizi competitive chemiluminescent enzyme immunoassay yöntemi ile demir, demir bağlama kapasitesi ve transferrin ölçümleri immunoturbidimetrik yöntemi ile serum da yapılırken; hemoglobin ve hematokrit ölçümleri tam kanda empedans yöntemi ile yapıldı. Kontrol grubunun % 60'ı, gebelerin ise % 58'inin yetersiz beslendiği saptandı. Gebelerde folik asit, vitamin B12, demir, ferritin, hemoglobin ve hematokrit düzeyleri kontrollere göre istatistiksel olarak p < 0.001 önemle düşük bulunurken, demir bağlama kapasitesi ve transferrin p < 0.001 önemle yüksek bulundu. Kırsal ve sosyo-ekonomik olarak düşük şartlarda yaşayan gebe kadınların temelde beslenmeye bağlı olarak hemoglobin düzeylerinde saptanan nispi düşüklük muhtemel bir anemiye işarettir. Sonuç olarak, gebelikte aneminin tedavisi zaman aldığından, maternal ve fetal defektler oluşmasını önlemek için gebelik öncesi anemi teşhisinde kullanılan kritik parametreler ölçülüp, kadınlar anemi yönünden değerlendirmeli, mineral ve vitamin takviyeleri ile sorun engellenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was done on the 60 pregnant women who didn?t take any supplementary medicine (iron, folic acid, vitamin B12) in the second trimesters of their pregnancy and 30 healthy non-pregnant women living in Van village. The levels of folic acid, vitamin B12, iron, iron-binding capacity, tansferrin, ferritin, hemoglobin, hematocrite and their nutritional status were researched. Folic acid and ferritin analysis were done by immunoassay techniques, vitamin B12 analysis by competitive chemiluminescent enzyme immunoassay technique, iron and iron-binding capacity, transferrin by imminoturbidimetric assay in serum, hemoglobin and hematocrite masurement were done in whole blood by empedans technique in pregnant and healthy control group. The ratio of insufficient nutrition of control and pregnat group, were 60% and 58% respectively in pregnant group.