Gebelerde huzursuz bacak sendromu ve yaşam kalitesi
Restless legs syndrome in pregnant women and quality of life
- Tez No: 474767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, gebelerde huzursuz bacak sendromunu tespit etmek ve yaşanan bu sendromun yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Bu araştırma, tanımlayıcı kesitsel tipteyapıldı. Araştırmanın örneklemini Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikinliği'ne gelen 250 gebe oluşturdu. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, HBS Tanı Kriterleri anket formu, HBS Şiddet Derecelendirme Skalası anket formu ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, studentt testi, mann-whithey u testi, varyans analizi, anova testi kullanıldı. Çalışmada gebelerin yaş ortalaması 28,11±5,59, gebelik haftaları ortalaması 26,26±10,72'dir. Gebelerin %46,4'ünde HBS görüldü. HBS görülen gebelerin HBS Şiddet Derecelendirme puan ortalamaları 20,82±6,61'di. Gebelerin %5,2'sinde hafif, %45,7'sinde orta, %40,5'inde şiddetli, %8,6'sında çok şiddetli düzeyde HBS bulgularına rastlanıldı. Gebelerin yaşam kalitesi alt ölçek puan ortalamalarında; fiziksel fonksiyon 58,04±23,35, fiziksel rol güçlüğü 25,10±33,86, ağrı 68,39±24,93, genel sağlık 67,10±22,30, enerji 46,64±24,57, sosyal fonksiyon 64,20±27,93, emosyonel rol güçlüğü 49,20±39,20, mental sağlık 77,52±19,73 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the RLS in pregnancies and to evaluate the relation of the living syndrome with the quality of life.This research was done in descriptive type.250 pregnants formed the sample of this descriptive study. Quastionnaire form, RLS questionnaire, RLS Severity Rating Scale and SF-36 Quality of Life Scale Short Form were used for data collection. Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, studentt test, mann-whithey u test, variance analysis, anova test were used for statistical analysis. In the study, the average age of the pregnant women is 28,11 ± 5,59 and the average of the week of pregnancy is 26,26 ± 10,72.RLS were seen in 46,4% of pregnants.RLS Violence Rating Score averages of 20,82 ± 6,61 were found in the cases with RLS. 5,2% of pregnancies were mild, 45,7% were moderate, 40,5% were severe and 8,6% were very severe. In the average of the quality of life subscale scores of pregnants; Physical function 58,04 ± 23,35, physical role strength 25,10 ± 33,86, pain 68,39 ± 24,93, general health 67,10 ± 22,30, energy 46,64 ± 24,57, social Function 64,20 ± 27,93, emotional role strength 49,20 ± 39,20, mental health 77,52 ± 19,73.