Uzamış deneysel tıkanma sarılığının rat karaciğer dokularında yarattığı oksidatif stres ve lipid peroksidasyon durumunun incelenmesi
The evaluation of xidative stress and lipid peroxidation process in prolonged experimental obstructive jaundice in rat liver tissue
- Tez No: 652128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tıkanma sarılığının neden olduğu karaciğer hasarında temel mekanizma olarak mitokondriyal oksidatif stres ve lipid peroksidasyonu üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmanın amacı uzamış tıkanma sarılığına sekonder gelişen biliyer sirozda oksidize LDL'in (ox-LDL) etkisinin araştırılmasıdır. Ortak safra kanalının bağlanması serbest radikal oluşumunu arttırırken glutatyon peroksidaz, katalaz ve süperoksit dismutaz (SOD) gibi serbest radikal çöpçülerinin azalmasına yol açar. Lipid peroksidasyonu sırasında oluşan oksidize LDL en erken ve en önemli lipid preoksidasyon ürünlerinden biri olup oksidatif stres esnasında antioksidatif koruyucu yolların yetersiz kaldığı durumlarda oluşur. Çalışmamızda her biri yaklaşık olarak aynı yaş, cins ve kiloda 8 rat içeren randomize 2 grup oluşturuldu. Grup 1 kontrol (sham-opere) grubu, grup 2 çalışma (uzamış tıkanma sarılığı) grubu olarak belirlendi. Çalışma grubundaki ratların ana safra kanalları bağlanarak uzamış tıkanma sarılığı ve sekonder biliyer siroz oluşturuldu. İlk ameliyattan 21 gün sonra ratlar sakrifiye edilerek tüm karaciğer dokuları alındı. Elde edilen kan örneklerinde biyokimyasal olarak albumin, ALP, ALT, AST, GGT, total bilirubin ve total protein parametreleri çalışıldı. Karaciğer doku homojenatlarında ise MDA ve SOD düzeyleri incelendi. Karaciğer kesitleri histopatolojik ve immünofloresan incelemeye tabi tutuldu. Tıkanma sarılığı grubunda beklendiği şekilde albumin düzeyi düşük iken, ALP, ALT, AST, GGT ve total bilirubin düzeylerinin yüksek olduğu tespit edildi. Karaciğer dokusunda SOD düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşük bulunurken, MDA düzeylerinin anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi. İmmün floresan incelemede ise uzamış tıkanma sarılığı grubunda oksidize-LDL açısından belirgin pozitif boyanma saptanırken kontrol grubunda boyanma gözlemlenmedi. Bu veri uzamış tıkanma sarılığı sonrası gelişen sekonder biliyer siroz oluşumunda oksidize LDL birikiminin rolü olabileceği görüşünü destekleyen bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice leads to liver injury by mechanisms mainly involving mitochondrial oxidative stress and lipid peroxidation. The aim of this study is to evaluate the effect of oxidised LDL (ox-LDL) in secondary biliary cirrhosis according to the prolonged obstructive jaundice. Bile duct ligation causes an increase in free radical production and reduce free radical scavengers such as glutathione peroxidase, catalase and superoxide dismutase (SOD). Ox-LDL that is produced during lipid peroxidation process is known to be one of the most crucial and early event in oxidative stres. We create two randomised groups, each consisting 8 rats with approximately same age, sex and body weight. Group 1 was designed as control (sham-operated) group and group 2 as test (prolonged obstructive jaundice) group. Obstructive jaundice and secondary biliary cirrhosis was constituted to group 2 by common bile duct ligation. On postoperative day 21 all rats were sacrified and whole livers were excised. Blood samples were analysed biochemically including the parameters as follows; albumin, ALP, ALT, AST, GGT, total bilirubin and total protein. In liver tissue homogenates MDA and SOD levels were determined. Histopathological and immunofluorescent staining analysis were performed. In obstructive jaundice group blood albumin levels were found to be significantly lower whereas; ALP, ALT, AST, GGT and total bilirubin levels were determined to be significantly higher as expected. SOD levels were found to be significantly lower and MDA levels were determined to be significantly higher in obstructive jaundice group. While we did not observe any positive immunofluorescent staining in control group, significant positive immunofluorescent staining for oxidised-LDL was observed in the jaundiced group. This data supports the opinion that oxidised LDL accumulation playing a role in the development of secondary biliary cirrhosis as a result of prolonged obstructive jaundice.