Pediatrik yoğun bakım ünitesindeki entübe hastalarda kor ısıya en yakın vücut sıcaklığı ölçüm yönteminin belirlenmesi
Determination of body temperature measurement method closest to core temperature in intubated patients in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 652129
  2. Yazar: ZÜLFİYE ALMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tanımlayıcı, prospektif ve ilişki arayıcı tasarım tipindeki araştırma, pediatrik yoğun bakım ünitesinde yatan entübe çocuklarda kor ısıya (rektal) en yakın değeri veren vücut sıcaklığı ölçüm yönteminin belirlenmesi amacıyla Kasım 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesinde (PYBÜ) gerçekleştirildi. Çocukların rektal, aksiller, timpanik ve infrared temassız alından vücut sıcaklığı ölçüm yöntemleriyle, sabah ve akşam saatlerinde 3'er ölçüm olmak üzere (1, 5 ve 10. dk) her çocuk için günde 24 ölçüm yapılarak 50 çocuğa ait toplam 1200 vücut sıcaklığı ölçümü gerçekleştirildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler yanında, tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve yöntemler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Spearman korelasyon analizi uygulandı. Vücut sıcaklığı ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılmasında normal dağılımın sağlandığı durumlarda F testi, sağlanmadığı durumlarda Kruskal Wallis H testi kullanıldı. Araştırma sonucunda çocukların yaş ortalamaları 3,06±2,07 yıl olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The descriptive, prospective and correlative design type study was carried out in Okmeydanı Training and Research Hospital Pediatric Intensive Care Unit between November 2019 and March 2020 in order to determine the body temperature measurement method that gives the closest value to core temperature (rectal) in intubated children hospitalized in the pediatric intensive care unit (PICU). Rectal, axillary, tympanic and infrared non-contact infrared forehead body temperature measurement methods, 3 measurements each in the morning and evening hours (1, 5 and 10 minutes) were taken 24 times a day for each child, and a total of 1200 body temperatures of 50 children were measured. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between ANOVA and methods in repeated measurements, as well as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. In the comparison of body temperature measurement methods, the F test was used when normal distribution was achieved, and the Kruskal Wallis H test was used when it was not provided. As a result of the research, the mean age of the children was determined as 3,06 ± 2,07 years.