Altmış beş yaş ve üzeri hastalarda fiziksel bağımlılık düzeyleri ve depresyon varlığını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of physical dependency levels and the factors affecting the presence of depression in patients six-five years and over
- Tez No: 652138
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Altmış beş yaş ve üzeri bireylerde depresyon varlığı ve günlük yaşam aktivitelerinin belirlenmesi, etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi. YÖNTEM: Çalışmaya 04/06/2018 - 04/08/2018 tarihleri arasında 2 aylık zaman dilimi içerisinde, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gaziosmanpaşa Hürriyet Eğitim A.S.M'de kayıtlı 65 yaş ve üzeri 180 hasta dahil edildi. Katılımcılar araştırmacı tarafından oluşturulmuş on beş maddeden oluşan anket formunun yanı sıra; Katz Günlük Yaşam Aktivite Ölçeği ve Geriatrik Depresyon Ölçeği ile fiziksel bağımlılık ve depresyon açısından değerlendirildi. Veriler; IBM SPSS versiyon 25 programı ile analız edilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırmasına ki-kare analizi kullanıldı. Ölçek puanlarının birbiri ile karşılaştırılmasında puanlar normal dağılım özelliği göstermediğinden spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Determination of the presence of depression in individuals of age 65 and higher, and determination of their activities of daily living, and evaluation of the factors affecting the same. MATERIALS AND METHODS: 180 patients of age 65 and over registered at Republic of Turkey, Ministry of Health, Istanbul Provincial Directorate of Health, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, Gaziosmanpaşa Hürriyet Training Family Health Center within the 2 months timeframe in between June 04, 2018 – August 04, 2018 were included in the study. The participants were evaluated by the questionnaire covering fifteen articles which was formed by the researcher, by the Katz Activities of Daily Living (ADL) scale, and by Geriatric Depression Scale (GDS), and in terms of physical dependence and depression. The data was analyzed by the IBM SPSS version 25 program. Chi-square analysis was used in the comparison of categorical variables. Spearman's correlation analysis was used as the scores didn't show a normal distribution in the comparison of scale scores.