Altmışbeş yaş üstü hastalarda sarkopeni ile düşme riski ve düşme korkusu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sarcopenia and fall risk and fear of fall in patients over 65 years of age
- Tez No: 841485
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Family Medicine, Geriatrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Sarkopeni genellikle yaşlı popülasyonda görülen kas kitlesi kaybı, azalmış kas gücü ve fiziksel aktivite ile seyreden bir durumdur. Düşme ve düşme korkusu yine yaşlı bireylerde sıklıkla karşılaşılan hareketlerde azalma, iş gücü kaybı, sosyal aktivitelerden uzaklaşma, bağımlılıkta artma, erken mortalite riskinde ve sağlık giderlerinde artışa neden olan önemli bir sağlık problemidir. Hem sarkopeni hem de düşme sağlık sistemleri için ağır bir iş yükü ve ciddi maliyeti olan önemli geriyatrik sorunlardır. Sarkopeni ile düşme riski ve düşme korkusu arasındaki ilişki net değildir. Bu çalışmada sarkopeni ile düşme riski ve düşme korkusu arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Aralık 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Erzurum ili merkezindeki Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş ve üstü 80 kişi ile yapıldı. Çalışma bir vaka-kontrol çalışması şeklinde planlandı. Çalışmamıza katılan kişilere SARC-F Ölçeği ile sarkopeni taraması yapıldı. Katılımcılarla 40'ar kişilik sarkopenik grup ve sarkopenik olmayan kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Tüm katılımcılara kas gücü ölçümü için el sıkma gücü testi, kas kitlesi ölçümü için biyoelektrik impedans analizi (BIA) ile İskelet Kas Kitle İndeksi (SMMI) ve fiziksel performans değerlendirmesi için yürüme hızı testi uygulandı. Ayrıca her iki gruba da düşme riski ve düşme korkusunu değerlendirmek amacıyla Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (FES-I) uygulandı. Veriler SPSS 22 ile analiz edilip, anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In recent years, the elderly population has been increasing in our country as in the whole world. Sarcopenia is a condition characterized by loss of muscle mass, decreased muscle strength and physical activity, which is generally seen in the elderly population. Falling and fear of falling is an important health problem that causes decrease in movements, loss of work force, alienation from social activities, increase in addiction, early mortality risk and increase in health expenses, which are frequently encountered in elderly individuals. Both sarcopenia and fall are important geriatric problems with a heavy workload and serious cost for health systems. The relationship between sarcopenia and risk of falling and fear of falling is not clear. In this study, we aimed to investigate the relationship between sarcopenia, risk of falling and fear of falling. Methods: This study was carried out with 80 people aged 65 and over who were registered in the Education Family Health Center affiliated to Atatürk University Family Medicine Department in Erzurum city center between December 2021 and May 2022. The study was planned as a case-control study. The people who participated in our study were screened for sarcopenia with the SARC-F Scale. Two groups, each consisting of a sarcopenic group of 40 people and a non-sarcopenic control group, were formed with the participants. All participants were given a hand grip strength test for muscle strength measurement, bioelectric impedance analysis (BIA) and Skeletal Muscle Mass Index (SMMI) for muscle mass measurement, and walking speed test for physical performance evaluation. In addition, the International Fall Efficiency Scale (FES-I) was applied to both groups to assess fall risk and fear of falling. The data were analyzed with SPSS 22 and the significance level was accepted as p0.05).