Geriatrik hastalarda tiroid fonksiyonlarının kırılganlık üzerine etkilerinin Edmonton ve FRAIL kırılganlık ölçekleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of thyroid functions on frailty in geriatric patients with Edmonton and FRAIL frailty scales
  1. Tez No: 669105
  2. Yazar: GALİP CAN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Dünya'da ve Türkiye'de yaşlı nüfus hızla artmaktadır. Yaşlanma ise birçok fizyolojik süreç ile işleyen bir mekanizmadır. Fizyolojik sürece bağlı beklenen değişikliklerin üstüne akut enfeksiyon, travma, stres bozuklukları ve inflamasyon gibi birçok faktör ile patolojik süreçler daha hızlı ilerleyebilir. Kırılganlık, yaşlanmayla birlikte birçok sistemin fonksiyonlarında kümülatif azalma sonucu gelişen fiziksel aktivitede ve yürüme hızında azalma, kilo kaybı, kas gücü kaybı ve tükenmişlik gibi bileşenlerin oluşturduğu bir geriatrik sendromdur. Yaşlanma ile başta kırılganlık olmak üzere geriatrik sendromlarda artış gözlenir. Tiroid disfonksiyonu ise yaşlılıkta atipik semptomlar ile ortaya çıkabilen, yaşlıların vücut dengesi ile metabolizmasını etkileyebilen ve yaşlılık semptomları ile benzerlik göstererek ortaya çıkabilen bir komorbiditedir. Yaşlılarda yaşla birlikte artış gösteren birçok kronik ek hastalıklarla ilgili çalışmalar olmasına rağmen kırılganlık düzeylerinin tiroid fonksiyonları ile ilişkisini gösteren çalışma sayısı sınırlıdır. Amaç: Altmış beş yaş ve üzeri hastalarda tiroid hastalıklarının (aşikâr/subklinik hipotiroidi, ötiroid ve aşikar/subklinik hipertiroidi) farklı gruplarında TSH, sT4, sT3 değerlerinin ve tiroid peroksidaz otoantikoru (Anti-TPO)'nun kırılganlık üzerine etkilerini, eşlik eden kronik hastalıkların kırılganlık ile ilişkisini, sosyodemografik durumların kırılganlık ile ilişkisini ve geriatrik hastalar için optimal TSH düzeylerini SOF, Edmonton ve FRAIL kırılganlık ölçekleri ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri, Dahiliye ve Endokrinoloji polikliniklerine başvuran altmış beş yaş ve üzeri, dahil edilme-dışlama kriterlerine uygunluk gösteren ve çalışmaya katılmayı kabul eden, aşikâr veya subklinik hipotiroid, ötiroid, aşikâr veya subklinik hipertiroid durumda olup medikal tedavi alan veya medikal tedavisiz takip edilerek ötiroid olan 220 hasta (150 kadın, 70 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanma durumları, komorbid hastalıkları ve demografik verileri sorgulanmıştır. Ayrıntılı öykü alınmış ve kapsamlı geriatrik muayene yapılmıştır. Hastalardan tiroid fonksiyonu ve biyokimyasal testleri (TSH, sT3, sT4, Anti-TPO) istendi. Hastalara SOF, Edmonton ve FRAIL kırılganlık ölçekleri ayrı ayrı uygulanarak ulaşılan sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 220 hastanın 150'si (%68,2) kadın, çalışma popülasyonunun yaş ortancası 73 (en genç 65, en yaşlı hasta 96 yaşında)'dür. Hastaların %71,4'ü ilkokul mezunu ve daha az tahsile sahipti. Hastaların %60,5'i eşiyle beraber yaşıyordu. Kronik hastalıklardan en sık hipertansiyon (%64,1), ikinci sıklıkta diyabetes mellitus (%46,4) eşlik ediyordu.SOF kırılganlık ölçeğine göre %44,5 (kırılgan kadın oranı %32,3) hasta kırılgan, Edmonton kırılganlık ölçeğine göre %30,4 (kırılgan kadın oranı %24,2) hasta kırılgan ve FRAIL kırılganlık ölçeğine göre %36,4 (kırılgan kadın oranı %28,2) hasta kırılgan olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The elderly population is rapidly increasing in the world and Turkey. Aging is a mechanism that works with many physiological processes. On top of the expected changes due to the physiological process, many factors such as acute infection, trauma, stress disorders and inflammation may lead to a faster progression of pathological processes. Frailty is a geriatric syndrome composed of components such as decrease in physical activity and walking speed, weight loss, muscle strength loss and burnout, which develops as a result of cumulative decrease in the functions of many systems with aging. With aging, an increase is observed in geriatric syndromes, foremost in frailty. Thyroid dysfunction is a comorbidity that can occur with atypical symptoms in old age, affect the body balance and metabolism of the elderly, and show similarities with senescence symptoms. Although there are many studies on chronic comorbid diseases that increase with age in the elderly, the number of studies showing the relationship between frailty levels and thyroid functions is limited. Objective: The effects of TSH, fT4, fT3 values and thyroid peroxidase autoantibody (Anti-TPO) on frailty and concomitant chronic diseases in different groups of thyroid diseases (overt / subclinical hypothyroidism, euthyroid and overt / subclinical hyperthyroidism) in patients aged sixty-five years and over. We aimed to evaluate its relation with frailty, the relationship between sociodemographic conditions and frailty, and optimal TSH levels for geriatric patients with the SOF, Edmonton and FRAIL frailty scales. Materials and Methods: Sixty-five years of age and over who applied to the Geriatrics, Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics of Ankara Training and Research Hospital, who comply with the inclusion-exclusion criteria and agree to participate in the study, who are in an overt or subclinical hypothyroid, euthyroid, overt or subclinical hyperthyroid state and have medical treatment two-hundred-twenty patients (150 females and 70 males) who were euthyroid followed up with or without medical treatment were included in the study. Age, gender, smoking and alcohol use, comorbid diseases and demographic data of the patients were questioned. A detailed history was taken and a comprehensive geriatric examination was performed. Thyroid function and biochemical tests (TSH, fT3, fT4 and Anti-TPO) were requested from the patients. The results achieved were recorded by applying the SOF, Edmonton and FRAIL frailty scales to the patients separately. Results: Of the 220 patients participating in the study, 150 (68.2%) were women, the median age of the study population was 73 (the youngest 65, the oldest patient 96 years old). 71.4% of the patients were primary school graduates and less educated. 60.5% of the patients lived with their spouses. Among the chronic diseases, hypertension was the most common (64.1%), and the second most common was diabetes mellitus (46.4%). According to the SOF frailty scale, 44.5% (frail women rate 32.3%) patients are frail, according to the Edmonton frailty scale, 30.4% (frail women rate 24.2%) patients were evaluated as frail and according to the FRAIL frailty scale, 36.4% (frail women rate 28.2%) patients were evaluated as frail.