Altmış yaş ve üzeri romatoid artrit tanılı hastalarda hastalık aktivitesi ile kırılganlık ve nütrisyonel durum arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Relationship between disease activity, frailty and nutritional status in elderly patients with diagnosed rheumatoid arthritis
- Tez No: 774235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Romatoloji, İç Hastalıkları, Geriatrics, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit, öncelikle eklemler olmak üzere birçok sistem tutulumu yapabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Dünya çapında prevalansı %0,1-2 oranında rapor edilmiştir. Eroziv eklem tutulumu nedeniyle fiziksel inaktiviteden, günlük yaşam aktivitelerinde bir başkasına bağımlılığa kadar hayat kalitesini etkilemektedir. Özellikle yaşlı popülasyonda kırılganlığa neden olabilmekte, bir başkasına bağımlılığı arttırabilmekte, besin ögelerine ulaşımı ve besin emilimini azaltarak malnütrisyona sebep olabilmektedir. Çalışmamızda RA tanısı olan yaşlı popülasyonu, tanısı olmayan aynı yaş grubuna göre kırılganlık durumlarını, günlük aktivitelerdeki performanslarını ve nütrisyonel durumlarını değerlendirmeyi ve RA tanısı olan popülasyonda hastalık aktivitesi ile ilişkilerini değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Aralık 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında Romatoloji ve İç Hastalıkları Klinikleri'ne başvuran çalışma kriterlerine uyan 60 yaş ve üzeri 70 RA tanılı hasta ve 70 RA tanısı olmayan kontrol grubu olmak üzere çalışmaya dahil edildi. Edmonton Kırılganlık Ölçeği ile kırılganlık, HAQ il fonksiyonel kapasite ve MNA ile nütrisyonel durum değerlendirildi. RA tanısı olan hastalarda hastalık aktivitesi SDAI ve DAS28- ESH ile değerlendirildi. Verilerin analizi IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 25 paket programında yapıldı. İki grup karşılaştırılırken kantitatif veriler için Mann Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise yerine göre Ki-kare veya Fisher's exact testi kullanıldı. Korelasyon analizleri için Spearman testi kullanıldı. Kırılganlık için risk faktörleri olabilecek değişkenlerle önce univariate lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rheumatoid arthritis is a long-lasting inflammatory condition that can cause both intra- and extra-articular symptoms. There are reports of a 0.1–2% prevalence worldwide. Erosive joint involvement can have an impact on daily physical activity, ranging from physical inactivity to dependency on others for daily tasks. Particularly in the elderly population, it can exacerbate frailty, increase dependence on others, and lead to malnutrition by limiting access to and absorption of nutrients. In this study, we aimed to assess the frailty of the elderly population with RA, what well they performed in daily activities and how well they were eating, as well as their relationship to disease activity in the RA population as a whole. Materials and Methods: This study, between December 2021 and May 2022, included 140 people aged 60 and up, 70 RA patients and 70 healthy controls. The Edmonton Frailty Scale, HAQ, and MNA were used to evaluate functional capacity, nutritional state, and frailty. SDAI and DAS28-ESR were used to assess disease activity in patients with a RA diagnosis. The IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 25 package program was used to analyze the data. Quantitative data were compared between the two groups using the Mann Whitney U test, while categorical data were compared using the Chi-square or Fisher's exact test. Correlation analysis was performed using the Spearman test. First, univariate logistic regression analysis was performed with variables that may be risk factors for frailty.