İstanbul ili Güngören ilçesindeki liselerde eğitim gören öğrencilerin eleştirel düşünme düzeyleri
Critical thinking levels of students at high schools in gungoren, İstanbul
- Tez No: 652140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırmanın amacı, İstanbul ili Güngören ilçesindeki liselerde eğitim gören öğrencilerin eleştirel düşünme düzeylerini, etkileyen etmenleri belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Güngören ilçesinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde 11 lisede eğitim gören 10730 öğrenciden okullara, sınıflara ve cinsiyete göre tabakalı örnekleme yöntemi ve rastgele sayılar tablosu kullanılarak gönüllü 1157 öğrenci dahil edildi. Araştırmada lise öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyini ölçmek için Facione, Facione ve Giancarlo tarafından geliştirilmiş olan Califonia Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği'nin Türkçe versiyonu kullanıldı. Bununla birlikte araştırmacı tarafından geliştirilen Veri Toplama Formu kullanıldı. Araştırmada eleştirel düşünme eğilim ölçeğinin güvenirliği ölçek alt boyutları için hesaplanan Cronbach's alpha güvenirlilik katsayısı 0.98 bulunmuş olup, verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek taraflı ANOVA testi, post hoc ikili karşılaştırma testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study which is descriptive and cross-sectional is determining of the factors that affect critical thinking levels of the high-schoolers in Güngören, İstanbul. 1157 volunteer students out of 10730 students who had studied in 11 different schools in Güngören, İstanbul during the spring semester of 2018-2019 academic years were included into the study by using the method of stratified sampling and the table of random numbers according to their schools, grades, and genders. The Turkish version of California Critical Thinking Disposition Scale, which was developed by Facione, Facione, and Giancarlo, was used in the study to evaluate the critical thinking levels of high-schoolers. In addition, The Data Collection Form developed by the researcher was used. The reliability of Critical Thinking Disposition Scale was found out 0.98 in the study according to Cronbach's Alpha. And the unpaired T test, one way ANOVA test, Post hoc multiple comparison tests were used to analyse the data.