Yerli ve yabancı turistlerin tipolojilerine göre seyahat sağlık risk algıları ve önleme davranışlarının belirlenmesi
Travel health risk perceptions of domestic and foreign tourists by their typologies and determination of prevention behavior
  1. Tez No: 652147
  2. Yazar: AYŞEN ACUN KÖKSALANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'ye gelen yerli ve yabancı turistlerin tatillerinden bekledikleri faydaların belirlenmesidir. Yabancı turistlerin belirlenen faydalara göre pazar bölümlerinin oluşturulması da amaçlanmıştır. Ayrıca Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin Türkiye ile ilgili sağlık risk algılarının belirlenmesi araştırmanın diğer amacıdır. Bu çalışmada yabancı turistlerin seyahate çıkmadan önce sağlık ile ilgili aldıkları önlemlerin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada yerli turistlerin de tatillerinden bekledikleri faydalar, seyahat sağlık risk algıları ve seyahat öncesi aldıkları önlemlerin de belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, çalışmanın yazın bölümünde pazar bölümlendirme ve sağlık risk algısı kavramları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anketler Almanca, Rusça, İngilizce ve Türkçe dillerinde, 2019 Haziran-Ekim tarihleri arasında ve en fazla turist giriş çıkışının olduğu İstanbul, Antalya, İzmir havaalanlarında uygulanmıştır. 851 yabancı ve 200 Türk olmak üzere 1051 turiste ulaşılmış ve anket soruları yüz yüze sorulmuştur. Çalışmada verilerin analizinde aritmetik ortalama, medyan, mod ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Ayrıca faktör analizi, kümeleme analizi, ayırma analizi gibi analizlerden de yararlanılmıştır. Çalışmada yapılan faktör analizi sonucunda 6 fayda faktörü elde edilmiştir. Elde edilen 6 faktöre kümeleme analizi uygulanmıştır ve sonucunda 4 pazar bölümü ortaya çıkmıştır. Birinci pazar bölümünün adı“Deniz-Güneş-Kum Faydası Arayan Turistler”, ikinci pazar bölümünün adı“Kültürel Fayda Arayan Turistler”, üçüncü pazar bölümünün adı“İletişim ve Ulaşım Kolaylığı İsteyen Turistler”, dördüncü pazar bölümünün adı ise“Ekonomik, Güvenlik ve Rahatlık Arayan Turistler”olarak belirlenmiştir. Ayrıca turistlerin Türkiye'yi sağlık riski açısından güvenli buldukları belirlenmiştir. Turistlerden Türkiye'de algıladıkları sağlık riskini derecelendirmeleri istendiğinde turistlerin çok büyük çoğunluğunun en az risk seçeneğini işaretledikleri belirlenmiştir. Turistlerin büyük çoğunluğunun Türkiye'ye gelmeden önce sağlık tavsiyesi almadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonrasında sonuç ve öneriler bölümüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the benefits expected by domestic and foreign tourists visiting Turkey from their holidays. We aimed to create market segmentation for foreign tourists by the determined benefits. Another aim of the study is to identify the health risk perceptions of foreign tourists visiting Turkey about Turkey. In this study, it was also aimed to determine the health-related measures taken by foreign tourists before leaving on vacation. Within the scope of the study, we also aimed at determining the benefits expected by domestic tourists from their holidays, their travel health risk perceptions, and the measures they take before their travels. In this context, the concepts of market segmentation and health risk perception were examined in the literature section of the study in detail. In the application section of the study, on the other hand, the questionnaire form was used as a data collection tool. The questionnaires were conducted in German, Russian, English, and Turkish languages between June-October 2019 in Istanbul, Antalya, and Izmir airports with the highest number of tourist entrance and exit. We have reached 1051 tourists, including 851 foreign and 200 Turkish tourists and we have asked the questionnaire items using the face-to-face method. In the study, descriptive statistics such as arithmetic mean, median, mode, and standard deviation were used to analyze the data. In addition, analyzes such as factor analysis, cluster analysis, and discriminant analysis were also used. Six benefit factors were determined as a result of the analysis made in the study. Cluster analysis was applied to six factors determined and four market segments were obtained in the sequel. The names of the four market segments were decided as follows respectively:“Tourists Seeking for Sea-Sand-Sun Benefit”,“Tourists Seeking for Cultural Benefit”,“Tourists Demanding Means of Communication and Transportation, and ”Tourists Seeking for Economic, Safety, and Comfort". Besides, it was found that tourists consider Turkey safe in terms of health risks. When tourists were asked to rate the health risk they perceive in Turkey, it was seen that the vast majority of tourists checked the option of least risk. It was determined that the vast majority of tourists did not receive any health advice before arriving in Turkey. Following the findings obtained, the study continues with the section of conclusion and recommendations.