Ticari ve halk elinde beslenen tavuklarda enterik laktobasillerin dağılımı ve makrolide-lincosamide-streptogramin (MLS) antibiyotiklere direnç profillerinin araştırılması
Distribution of enteric lactobacilli in backyard and commercial poultry and investigation of their makrolide-lincosamide-streptogramin (MLS) antibiotics resistance profiles
  1. Tez No: 652148
  2. Yazar: CANAN KENAR
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada; ticari ve halk elinde beslenen tavuklardan alınan kloakal sıvaplardan Laktobasil türlerinin izolasyon ve identifikasyonu ile dağılımının belirlenmesi, izolatların Makrolid- Linkosamid-Streptogramin (MLS) grup antibiyotiklere ait MİK değerlerinin ve dirençten sorumlu belirli genlerin PCR ile saptanması amaçlandı. 12 farklı çiftlikten tesadüfi örnekleme ile toplamda 60 adet kloakal sürüntü örneğinden 174 Lactobacillus izolatı elde edildi. Bu izolatların 48'i halk elinde beslenen, 57'si yumurtacı ve 69'u broyler yetiştiricilik şekillerine aitti. Sırasıyla halk elinde beslenen, yumurtacı ve broyler yetiştiricilik olmak üzere 10, 12, 9 farklı Lactobacillus türü UltrafleXtreme MALDI TOF mass spectrometer cihazıyla identifiye edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to determine the distribution and isolation of Lactobacillus species from cloacal swabs taken from commercial and backyard chickens, and to determine the MIC values of the isolates belonging to Macrolide-Lincosamide-Streptogramin (MLS) group antibiotics and specific genes responsible for resistance by PCR. A total of 174 Lactobacillus isolates were obtained from 60 cloacal swab samples by random sampling from 12 different farms. 48 of these isolates were from backyard chickens, 57 of them belonged to laying hens and 69 of broilers. 10, 12, 9 different Lactobacillus species were identified with UltrafleXtreme MALDI TOF mass spectrometer from backyard chickens, laying hens and broilers, respectively.