Turizm türü tercihi, turist tipolojisi ve kuşak ilişkisi: Bodrum'da bir araştırma
The relation of preference of tourism type, tourist typology and generation: A research in Bodrum
- Tez No: 665895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşen dünyada devinim çok hızlı ve süreklilik arz etmektedir. Turizm sektörünün de diğer pazarlara göre daha dinamik olması turizm pazarının bölümlendirilmesi ve geleceğin koşullarına çok hızlı uyum sağlaması gereken uzun dönemli strateji geliştirilmesiyle mümkündür. Turizm pazarının bölümledirilmesi ve stratejilerin oluşturulmasında literatürde önceden beri turist tipolojilerinin ve turizm türlerinin incelendiği aşikârdır. Bu çalışmada Westvlaams Ekonomisch Studiebureau tarafından tanımlanan turist tipolojilerinin, turizm türleri ve nispeten daha yakın zamanda araştırılmaya başlanan kuşaklarla ilişkilendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma verileri Muğla ili Bodrum ilçesini 2018 yılında ziyaret eden yerli ve yabancı toplam 671 katılımcıdan yüz yüze elde edilmiştir. Westvlaams Ekonomisch Studiebureau çalışmasının bulgularına göre aktif deniz aşığı, iletişim meraklısı tatilci, doğa izleyicisi, dinlenme arayan, keşfedici, aile odaklı güneş ve deniz aşığı, gelenekselci şeklinde sınıflandırılan turist tipolojileri ile Bebek Patlaması Kuşağı, X Kuşağı, Y Kuşağı, Z Kuşağı ve turizm türleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Birçok tipoloji arasından Westvlaams Ekonomish Studiebureau'nun seçilmesi ve turizm türleri içinde tarihi ve kültürel turizm, deniz turizmi, kongre turizmi, sağlık turizmi, yat turizmi, mağara turizmi, kayak turizmi, av turizmi, golf turizmi, inanç turizmi, SPA turizmi ve kruvaziyer turizm üzerinde durulması Bodrum'a gelen yerli ve yabancı turist profiline en uygun olması nedeniyledir. Bu bulguların sonucunda turizm pazar dinamiklerine göre daha hızlı ve etkili karar almayı sağlayan ipuçları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The movement in the globalizing world is very fast and continuous. It is essential for the tourism sector to be more dynamic than other markets by the segmentation of the tourism market and the development of a long-term strategy that must adapt very rapidly to the conditions of the future. It is obvious that tourist typologies and types of tourism have been examined in the literature in the segmentation of tourism market and the formulation of strategies. The aim of this study is to relate the tourist typologies defined by Westvlaams Ekonomisch Studiebureau to the types of tourism and newly examined generations. The research data were obtained face to face from 671 local and foreign participants who visited Bodrum district of Muğla province in 2018. According to the findings of the Westvlaams Ekonomisch Studiebureau, active sea lover, contact-minded holiday maker, nature viewer, rest-seeker, discover, family oriented sun and sea lover and tradionalist with Baby Boom Generation, Generation X, Generation Y, Generation Z and tourist typologies. There is a significant relationship between generations, typologies and tourism types. Selection of Westvlaams Ekonomish Studiebureau among many typologies and scrutinize of tourism types as a historical and cultural tourism, yacht tourism, congress tourism, health tourism, sea tourism, cave tourism, ski tourism, hunting tourism, golf tourism, faith tourism, SPA tourism and cruise tourism is due to the fact that it is most suitable for the domestic and foreign tourist profile coming to Bodrum. As a result of these findings, tourism offers clues that enable faster and more effective decision making for market dynamics.