Mentoring practices in pre-service mathematics teacher education within the context of pedagogical formation programs
Pedagojik formasyon programları bağlamında hizmet öncesi matematik öğretmenliği eğitiminde mentorlük uygulamaları
  1. Tez No: 652152
  2. Yazar: BERNA SENA CİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki matematik öğretmenliği pedagojik formasyon programı kapsamında mentörlük uygulamalarını mentörlüğün üç paydaşının (süpervizör (danışman), mentör (uygulama öğretmeni), menti (öğretmen adayı)) bakış açısıyla incelemektir. Mentörlük uygulamalarına ilişkin tüm paydaşların algıları, Beş Faktörlü Mentörlük Modeli (Kişisel Özellikler, Sistem Gereksinimleri, Pedagojik Bilgi, Modelleme, Geri Bildirim) faktörlerine göre analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 6 üniversiteden 246 menti, her biri bu üniversitelerden biriyle iş birliği yapan 54 mentör ve her bir üniversiteden 6 süpervizör oluşturmuştur. Mentörlerin ve mentilerin mentörlük uygulamalarına ilişkin algıları sırasıyla MEMT-Mentor ve MEMT-Mentee anketleriyle araştırılmış; her biri için Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Mentörlerin ve mentilerin etkili mentörlük uygulaması örneklerini incelemeyi amaçlayan açık uçlu anketler de uygulanmıştır. Süpervizörlerin mentörlük uygulamalarına ilişkin algıları ve mentörler ve mentiler ile etkileşimlerini incelemek için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, mentilerin ve mentörlerin anketlerdeki her bir faktör için yüksek puanlar verdiğini göstermiştir. Sistem Gereklilikleri ile ilgili uygulamalar, en az gerçekleştirildiği düşünülen uygulamalar arasındadır. Bulgular ayrıca matematik öğretimi pedagojik formasyon programında, uygulama dersi kapsamında gerçekleştirilen uygulamaların birçok yönden yönetmelikte belirtilenlerden farklı olduğunu ve danışman seçimi ile mentör seçiminin tartışma konusu olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, mentörlük sürecinin planlaması ve mentör eğitimi ile ilgili çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine mentoring practices within the context of pedagogical formation program in teaching mathematics in Turkey from the perspectives of three stakeholders of mentoring: supervisors, mentors, and mentees. The perceptions of all stakeholders about mentoring practices were analysed based on the factors of Five-Factor Mentoring Model: Personal Attributes, System Requirements, Pedagogical Knowledge, Modelling and Feedback. The sample of the study was comprised of 246 mentees from 6 universities, 54 mentors (each collaborating with one of these universities) and 6 supervisors from each university. The mentors' and mentees' perceptions on mentoring practices were investigated by MEMT-Mentor and MEMT-Mentee surveys, respectively; and Confirmatory Factor Analyses were conducted for each. Open-ended questionnaires which aimed to examine mentors' and mentees' typical examples of effective mentoring practices were also implemented. Supervisors' perceptions on mentoring practices and interactions with mentors and mentees were examined through a semi-structure interview. The findings showed that mentees and mentors gave high scores for each factor in the surveys. The practices about System Requirements were perceived by them as among the least performed practices. The findings also showed that in the pedagogical formation program of teaching mathematics, the practices carried out in the scope of the practicum course differ for many aspects from those identified in the regulations, and supervisor selection along with mentor selection are issues of debates. The results can be used in studies about planning the process of mentoring and mentor training.