Nazal septum deviasyonu tanısında cottle sınıflaması iç tutarlılığı, geçerliliği ve tanı değer noktasının tanımlanması
Cottle classification in the diagnosis of nazal septum deviation; determination of validity, internal consistency and diagnostic value
  1. Tez No: 652161
  2. Yazar: ARİF ÖZSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENK ECEVİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç ve Hipotez Çalışmamızda, normal bireylerde nazal inspiratuar tepe akım hızı (Peak Nasal Inspiratory Flow, PNIF) ve NOSE (Nasal obstruction symptom evaluation, Burun tıkanıklığı semptom değerlendirme) değerlerinin dağılımı saptandı ve buna bağlı olarak patolojik değerlerin tanımı getirildi. Literatürde tanımlanmış nazal septum deviasyonu sınıflandırma ölçütünün geçerliliği, semptom ile ilişkisi ve PNIF ile yapılan objektif ölçüm ile ilişkisi değerlendirildi ve iç tutarlılığı nazal endoskopik görüntülerin uzmanlarca değerlendirilmesi ile test edildi. Böylece nazal septum deviasyonu tanı değer noktasının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Pubmed veritabanında Eylül 2017 tarihine kadar olan makaleler arasında ''NOSE, Septum, Surgery, Outcome'' MESH (Medical Subject Headings, Tıp konu başlıkları) anahtar kelimeleri ile arama yapılarak ulaşılan literatür içindeki sınıflamalar değerlendirildi. Cottle sınıflaması, kendisi ve benzeri sınıflamaların yoğun olarak kullanımı ve basitliği nedeniyle seçildi. Şubat 2020 ve Eylül 2020 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Polikliniğine burun burun dışı şikayetler ile başvuranlar arasından 140 kişi PNIF ve NOSE normatiflerini belirlemek için çalışmaya dahil edildi. Burun tıkanıklığı şikayeti olan ve nazal septum deviasyonu saptanan 61 kişi yine NOSE anketi ve PNIF ile değerlendirilerek sonuçları normal değerler ile kıyaslandı ve nazal endoskopik video kayıtları Cottle sınıflamasına göre uzman hekimler tarafından değerlendirildi. Bulgular NOSE skalası burun tıkanıklığı yakınması olan ve olmayanları ayırt etmede kullanılabilir. Duyarlılık ve özgüllüğün sırasıyla %90,2 ve %89,3 olduğu '5,5 değeri tanı değer noktası olarak bulunmuştur. Normal veri grubunda yapılan ölçümlere göre PNIF global değeri erkeklerde daha yüksek ve boy ile pozitif yönde zayıf koreledir, yaş ile korelasyon göstermemektedir. Nazal septum deviasyon (NSD) grubu PNIF global ortalamaları normal gruptan farklılık göstermemektedir, ancak gruplar arası farklılıktan dolayı her hasta için yaş, boy ve cinsiyete göre PNIF global normatif değeri hesaplanmalıdır. NSD grubunda NOSE ile PNIF global değeri negatif yönde zayıf korelasyon göstermektedir. Cottle sınıflamasında 61 kişilik NSD grubunda uzlaşı oranının %60 ve üzeri olduğu 44 hasta mevcuttur. Uzlaşı sağlanan gruplarda PNIF global değerleri ortalaması grubun geri kalanından farklı değildir. Ancak %60, %70, %80 ve %90 uzlaşı gruplarında deviye taraf PNIF değeri non-deviye tarafa ve uzlaşı sağlanamayanlara göre düşüktür. Sonuç NOSE skalası burun tıkanıklığı yakınması olan ve olmayan kişileri ayırt etmede yararlıdır. NOSE altı ve üzerinde ise burun tıkanıklığı düşünülmelidir ancak tek başına belirteç değildir. Cottle sınıflaması için değerlendiriciler arasında uzlaşı düşüktür ve uzlaşının yüksek olduğu gruplarda NOSE ve PNIF değeri grubun kalanından farklı değildir. NSD grubunda PNIF ölçümü deviye olan tarafta non-deviye tarafa ve normale göre daha düşüktür. PNIF ölçümü NSD tanısında kullanılabilir ve tek taraflı ölçümler de yapılmalıdır. NSD tanısında kişiselleştirilmiş değerlendirme gereklidir. Anahtar Kelimeler Burun Tıkanıklığı, Nazal Septum, Semptom Değerlendirme, Referans Değerler, Nazal Inspiratuar Tepe Akım Hızı
Özet (Çeviri)
Objective and Hypothesis In our study, the distribution of peak nasal inspiratory flow (PNIF) and nasal obstruction symptom evaluation (NOSE) values was determined in normal individuals and the definition of pathological values was made accordingly. The validity of the nasal septum deviation (NSD) classification criteria defined in the literature, its relationship with the symptom, and its relationship with the objective measurement performed with PNIF were evaluated, and its internal consistency was tested by expert evaluation of nasal endoscopic images. Thus, it was aimed to determine the diagnostic cut-off point of nasal septum deviation. Materials and Methods The classifications in the literature, which were reached by searching with Medical subject headings (MESH) keywords '' NOSE, Septum, Surgery, Outcome '' among the articles up to September 2017 in the Pubmed database, were evaluated. Cottle classification was chosen because of the intensive use and simplicity of the classification itself and the like. Between February 2020 and September 2020, 140 people who applied to Dokuz Eylül University Department of Otorhinolaryngology Clinic with non-nasal complaints were included in the study to determine the PNIF and NOSE norms. Sixty-one people who applied with the complaint of nasal obstruction and were diagnosed with NSD were evaluated with the NOSE questionnaire and PNIF, and their results were compared with normal values. Nasal endoscopic video recordings were evaluated by specialist physicians according to the Cottle classification. Results The NOSE scale can be used to distinguish those with and without nasal obstruction. The '5.5' value was found as the cutoff point, with sensitivity and specificity of 90.2% and 89.3% respectively. According to the measurements made in the normal data group, PNIF global value is higher in men and has a positive weak correlation with height, it does not correlate with age. PNIF global averages of the nasal septal deviation (NSD) group do not differ from the normal group, but due to the difference between groups, PNIF global normative value should be calculated for each patient according to age, height, and gender. NOSE and PNIF global value show a weak negative correlation in the NSD group. According to the Cottle classification, there are 44 patients in the NSD group of 61 patients with a consensus rate of 60% and above. The average of PNIF global values of the consensus groups is not different from the rest of the group. However, in the 60%, 70%, 80% and 90% consensus groups, the deviation side PNIF value is lower than the non-deviated side and those with no consensus. Conclusion The NOSE scale is useful in distinguishing people with and without nasal obstruction. If NOSE is six and above, nasal obstruction should be considered, but it is not a marker alone. Consensus among evaluators for the Cottle classification is low, and in groups with high consensus, the NOSE and PNIF values are not different from the rest of the group. PNIF measurement in the NSD group is lower on the deviated side compared to the non-deviated side and normal. PNIF measurement can be used in the diagnosis of NSD and should also be measured unilaterally. Personalized assessment is required in the diagnosis of NSD. Key words Symptom Assessment, Nazal Obstruction, Nasal Septum, Reference Values, Peak Nasal Inspiratory Flow