Suça sürüklenmiş ile suça sürüklenmemiş ergenlerin benlik algı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of self perception in different aspects among delinquent and NON-delinquent adolecents
  1. Tez No: 652182
  2. Yazar: MÜNEVVER ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmamızın amacı, 15- 18 yaş arasındaki suça sürüklenen ile suça sürüklenmeyen erkek ergenlerin benlik algı düzeylerini ve öz denetim başarılarını incelemektir. Araştırmaya“Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu”nda kalan 40, yine Maltepe ilçesinde bulundan devlete bağlı birbirinden farklı liseye devam eden 40, toplam 80 ergen dahil edilmiştir. Karma desenli araştırmamızda nicel kısmı oluşturan benlik algı düzeylerini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan likert tipli“Benlik Algısı Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırmamızın nitel verilerini elde ettiğimiz özdenetim değerlendirmesi için ise yarım bırakılmış sorulardan oluşan“Özdenetim Soru Formu”kullanılmıştır. Çalışmamızın analizinde tanımlayıcı istatistiğin yanı sıra BADF' nin analizinde“Mann Whitney U”ve“Kruskal Wallis H”testleri kullanılmış ardından post-hoc yapılmıştır. Özdenetim analizinde ise“Ki kare”ve“Spearman Korelasyon”uygulanmıştır. Benlik algı değerlendirme sonuçlarında cezaevinde kalan ile kalmayan arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to investigate self perception levels and self control success among male adolescents who are 15-18 years of age which are convicts in prison and non- convicts who live with their families. A total of 80 adolescents, 40 of whom were staying in the“Maltepe Children and Youth Closed Penal Institution”and 40 adolescent from different state high schools, were included in the study. Self perception assessment form was used to evaluate the level of self perception which consist the quantitative a part of our study. For the self control assessment, Self-Control Question Form which consisting of unfinished question was used. Self control assessment was the qualitative part of our study.“Mann Whitney U”and“Kruskal Wallis H”tests were used to statistical analysis of self-perception assessment ın addition to the descriptive analysis.“Chi-Square”and“Spearmen Correlation”tests were used to analysis self-control. Significant differences were found between participants who stay in penal institution and who don't stay penal institution regarding self perception assessment.