Robin George Collingwood'da tarihsel bilginin temellendirilmesi sorunu
The problem of justification of historical knowledge in Robin George Collingwood
  1. Tez No: 652201
  2. Yazar: EDA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, ünlü tarih felsefecisi Collingwood'a göre,“tarihsel bilgiye nasıl erişilir?”,“tarihsel bilgiye erişirken, tarihçi hangi yöntemleri kullanır?”,“tarihçinin kullandığı yöntemler ile diğer bilimlerin kullandığı yöntemler arasında benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?”gibi sorulara bir yanıt bulmayı; bu sorulardan hareketle Collingwood'un tarihsel bilgiyi nasıl temellendirdiğini göstermeyi hedefler. Her şeyden önce Collingwood, tarihin özel statüsü olan bir bilim olduğunu iddia eder. Bu iddiasını temellendirirken, hem tarihin yöntemi ile geleneksel bilimlerin yöntemleri arasındaki farkları vurgulamaya, hem de tarihin bir bilim olarak diğer bilimlerle olan ortak özelliklerine değinir. Ona göre, tüm bilimlerin ortak bir özelliği olan çıkarımsal kanıtlar tarihte de kullanılır. Ancak tarihçi, araştırma konusu olarak geçmişi ele aldığından, araştırma yöntemlerinin de diğer bilimlerden farklı olması gerekir. Çünkü bilimlerde kullanılan klasik araştırma yöntemleri olan tümevarım ve tümdengelim, tarihsel bilgilerin araştırılmasında doğrudan işe yaramamaktadır. Bu yüzden tarih bilgisinin elde edilmesi için yeniden canlandırma yöntemi ile tarihin bir bilim olarak kendine özgü tarihsel yöntemi kullanılmalıdır. Böylece, Collingwood'a göre, tarih bilgisi, araştırma alanına ve yöntemine göre, farklı bir bilim türünün ürünü haline gelir. Collingwood'da tarihsel bilginin temellendirilmesini sorununu temel alan bu tez, giriş ve sonuç hariç, iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Collingwood'un tarih düşüncesinin ana yapısı ve temel kavramları ele alınmaktadır.“Collingwood'un Tarih Yöntemi”başlıklı birinci bölümde, hem Collingwood'un tarih bilimindeki yöntemi hem de tarih biliminin doğa bilimlerinden farkı gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu bölümde doğa bilimlerinde kullanılan imgelem ile tarih biliminde kullanılan imgelem, nesnelerin tarihi ile insan edinimlerinin (insanın deneyimlerinden kazanımlarının) tarihi, tarihsel geçmiş ile bilimsel özellik gösteren tarih, doğa bilgisini anlama ile tarih bilgisini anlama ve doğa bilimlerindeki kanıtlar ile tarih bilimindeki kanıtlar ele alınmıştır.“Tarihin Bir Bilim Olarak Temellendirilmesi”adlı ikinci bölümünde, tarihte yöntem tartışmalarına bağlı olarak, tarihsel bilgiye yönelik, öznellik-nesnellik, tümellik-tekillik, teorileştirme, bağlamsallık ve tarihsellik, belge-yorum ilişkisi ve tarihte determinizm-indeterminizm sorunları irdelenmektedir. Sonuç bölümünde ise, Collingwood'un tarihsel bilgiyi temellendirmesinde gündeme gelen özgün öğelerin bir değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find answers to the questions such as, from an eminent history philosopher Colingwood's point of view, 'How to reach information about historical knowledge?', 'What methods should a historian use to access to knowledge about history?', 'What are the similarities and differences between the methods that historians and other scientists use?' and to present how Colingwood established facts about history based on these questions. First of all, Collingwood claims that history is a science with a specific status. To justify his claim, he both emphasizes the differences between the methods that history and other traditional sciences use and touches on common features of history as a science with other sciences. In his opinion, presumptive evidences shared by all sciences are also applied to history. However, since a historian deals with the past as a research subject, it is necessary that research methods should be different from that of other sciences. The reason is that inductive and deductive methods, which are classical methods, are not used directly in the research of historical knowledge. For this reason, to obtain historical knowledge re-enactment, method and a method peculiar to history as a science should be used. Thus, according to Collingwood, historical knowledge becomes a product of a different type of science in terms of research fields and methods. This thesis, which focuses on the problem about how Collingwood justifies historical knowledge, consists of two main sections except for introduction and conclusion. In the introduction, we have dealt with the main mentality and basic concepts of Collingwood's idea about history. In the first section, with the title Collingwood's method of history, both Collingwood's method in the science of history and the difference between natural sciences and historical science have been presented. This section deals with the imagination used in historical science and natural sciences, history of objects and history of human achievements, historical background and the history that has scientific characteristics, comprehension of knowledge about nature and about history and the evidences in natural areas and in historical sciences. The second section with the title ''Jutification of History as a Science'' deals with subjectivity-objectivity, universality-partiality, theorisation, contextuality and historicalness, document-comment relationship and determinism- indeterminism in history based on discussions about method in history related to historical information. Discussion section covers an evaluation of original elements brought up during Collinwood's justification of historical knowledge.