Cerrahi tedavi gerektiren Lomber Spinal Stenozlu hastalarda kemik dokudaki Leptin Reseptör ve kemik doku kütle artışına neden olan bazı belirteçlerin moleküler düzeyde analizi
Molecular analysis of leptin receptor in bone tissue and some markers causing an increasing effect in bone tissue mass at lombar spinal stenosis patients who need to have surgical treatment
  1. Tez No: 652248
  2. Yazar: OZAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÜNAL, DOÇ. DR. DERYA BURCU HAZER ROSBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Nöroşirürji, Genetics, Molecular Medicine, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Leptin obezite ile ilişkisi kanıtlanmış ve primer olarak adipoz dokudan salgılanan bir hormondur. Yağ dokunun miktarı leptin seviyesinin en önemli belirteci olmakla beraber besin alımındaki değişiklikler de leptin seviyesini etkiler. Leptin, etkisini santral sinir sisteminde ve periferik dokularda bulunan leptin reseptörleri aracılığıyla göstermektedir. Yağ doku miktarının artmış olduğu obezitede leptin düzeylerindeki aşırı artışa yanıt olarak meydana gelen leptin reseptör direncinden bahsedilmektedir. Leptin hormonunun kemik kütlesi üzerinde direkt ve indirekt yoldan etki gösterdiği ortaya konulmuştur. Direkt etkisini başlıca leptin reseptörü bulunduran osteoblastlar ve kondrositleri etkileyerek, fibroblast growth faktör 23 (FGF-23) aktivasyonu ile osteokalsin regülasyonu yoluyla göstermektedir. Bu sayede kemik doku üzerinde mitojenik etki ortaya koyarak kemik kütlesinde artış meydana getirmektedir. Ayrıca leptin stromal hücreleri uyararak osteoprotegerin artışı ve RANK ligandı azalmasına sebep olarak osteoklastogenezis üzerinde negatif etki göstermektedir. Lomber spinal stenozlu hastalarda kemik ve bağ dokuda birtakım patofizyolojik değişikler meydana gelmektedir. Bu hastalarda kemik dokuda faset eklem hipertrofisi ve osteofit gelişimi gibi mekanizmalar sonucu patolojik kemik kitlesinde artış olmaktadır. Lomber spinal stenoz gelişiminde obezite bir risk faktörü olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada cerrahi tedavi gerektiren lomber spinal stenoz tanısı almış hastalar iki gruba ayrılarak (obez olan ve olmayan) kemik dokudaki leptin, leptin reseptör, FGF-23, osteokalsin, osteoprotegerin ve RANK ligandı transkripsiyonel düzeyde karşılaştırılması ve leptinin bu hastalardaki kemik hipertrofisi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leptin is a hormone that has been proven to be associated with obesity and is primarily secreted from adipose tissue. Although the amount of fat tissue is the most important marker of leptin level, changes in nutrient intake also affect leptin level. Leptin exerts its effect through leptin receptors in the central nervous system and peripheral tissues. It is reported that the leptin receptor resistance that occurs takes place in response to excessive increase in leptin levels in obesity, in which the amount of adipose tissue is increased. It has been demonstrated that leptin hormone acts directly and indirectly on bone mass. It directly affects osteoblasts and chondrocytes with mainly leptin receptors, through fibroblast growth factor 23 (FGF-23) activation mediated by osteocalcin regulation. In this way, it creates an increase in bone mass by exerting a mitogenic effect on bone tissue. In addition, leptin has a negative effect on osteoclastogenesis by stimulating stromal cells, causing osteoprotegerin increase and RANK ligand decrease. A number of pathophysiological changes occur in bone and connective tissue in patients with lumbar spinal stenosis. In these patients, mechanisms such as facet joint hypertrophy and osteophyte development in bone tissue increase pathological bone mass. Obesity has been shown as a risk factor in the development of lumbar spinal stenosis. In this study, patients diagnosed with lumbar spinal stenosis requiring surgical treatment were divided into two groups (obese and non-obese) to compare bone leptin, leptin receptor, FGF-23, osteocalcin, osteoprotegerin and RANK ligand at transcriptional level and were evaluated for the effect of leptin on bone hypertrophy in these patients.