Optimal portfolio allocation under fractal theory
Fraktal teori çerçevesinde optimal portföy seçimi
- Tez No: 893561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ZEYNEP TEMOÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İstatistik, Finance, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Etkin piyasa hipotezi uzun zamandır finans literatürüne hakim olmuştur. Öte yandan hipotezin sorunlu varsayımlarını ve uygulama tarafında gerçek dünyadaki finans piyasalarını açıklamada yetersiz kalışı, yeni teorilerin ve yaklaşımların geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çerçevede Etkin Piyasa hipotezine eleştiri olarak geliştirilen Fraktal Piyasa Hipotezi, finans literatüründe kabul görmüştür. Fraktal piyasa hipotezi, finansal piyasaların fraktal yapıda olduğu, istatistiksel kendine-benzerlik özellikleri taşıdığı ve finansal zaman serilerinin uzun dönem hafızaya sahip olduğu temeline dayanmaktadır. Öte yandan, fraktal geometri ve fraktal brownian hareketlere dayalı olarak geliştirilen Fraktal Piyasa Hipotezine dayalı portföy uygulamaları literatürde oldukça kısıtlıdır. Halihazırda var olan portföy çalışmalarında ise bazı temel sorunlar; örneğin kovaryans tanımlaması, ikiden fazla varlık için portföy önerememe, trendden arındırma gibi sorunlar yer almaktadır. Bu tez çalışmasında fraktal piyasa hipotezine dayalı olarak ve literatürdeki mevcut modellerin bu sorunlarını çözen bir portföy optimizasyonu yaklaşımı önerilmiştir. Bu tez çalışmasında coğrafi ağırlıklı regresyon yöntemine dayalı trendden arındırmayı temel alan Multifraktal Geçici Ağırlıklı Trendden Arındırılmış Çapraz Korelasyon Analizi (MF-TWXDFA) baz alınarak varlıklar arasındaki doğrusal olmayan kovaryans ilişkisine dayalı bir portföy optimizasyonu yöntemi olan Ortalama-MFTWXDFA yöntemi sunulmuştur. Önerilen yöntem klasik portföy uygulamalarından olan Ortalama-Varyans, Ortalama-Riske Maruz Değer, Ortalama-Koşullu Riske Maruz Değer yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Kripto para piyasası ve üç adet çeşitlendirme amaçlı varlık (petrol, temiz enerji, hisse senedi) portföyü üzerine yapılan analizler sonucunda, fraktal temelli portföy uygulamalarının klasik yöntemlere kıyasla, örneklem dışı analizler neticesinde, üstün performans gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypothesis has been dominating the literature of finance for a long time. Meanwhile, the problematic assumptions and inappropriateness of Efficient Market Hypothesis in explaining real-life financial markets have dictated the significance of developing new theories and approaches. Up to now, among the literature on finance, the Fractal Market Hypothesis has developed as an alternative to the Efficient Market Hypothesis. The Fractal Market Hypothesis is developed based on fractal geometry and fractal Brownian motions, and their applications on financial markets. In essence, the hypothesis postulates that financial markets are structured as fractals, they exhibit statistical self-similarity, and long-term memory in their time series. On the other hand, the various portfolio applications to this hypothesis are quite limited in the literature. The present portfolio studies have a number of basic problems, including the definition of covariance, inability to propose a portfolio for more than two assets, and detrending. In this thesis, a portfolio optimization approach based on Fractal Market Hypothesis is developed which takes into account these problems of the existing models in the literature. This thesis proposes a portfolio optimization method, the Mean-MFTWXDFA (Mean-Multifractal Detrended Temporally Weighted Detrended Cross-Correlation Analysis) which is based on multifractal temporally weighted cross-correlation analysis with detrending approach by geographically weighted regression. The suggested method is also compared with those of classical portfolio applications such as the Mean-Variance, Mean-Value at Risk, and Mean-Conditional Value at Risk methods. The portfolio analysis include cryptocurrency market and three diversifying assets: oil, clean energy and equity. Applications of the fractal-based portfolio do reasonably well into out-of-sample analyses and outperform conventional ones.