Yapım projelerinde geoteknik risklerin yönetilmesi ve iş programına etkileri
Management of geotechnical risks in construction projects and its effects on the work program
  1. Tez No: 652292
  2. Yazar: MAZLUM SEVİNCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, yapım projelerinde geoteknik risklerin saptanması, yönetilmesi ve bu risklerin iş programını nasıl ve ne derece etkilediğini belirlenmesidir. Tez kapsamında bu amaçla kullanılabilecek bir kavramsal çerçeve geliştirilmiştir. Gerek bu geoteknik risklerin ve iş programına etkilerinin belirlenmesi için kavramsal çerçevenin oluşturulmasında ve gerekse geoteknik risklerin ve iş programına etkilerinin belirlenmesinde uygulanan yöntem, literatür araştırması, analizi ve yorumlanmasıdır. Bu yönü ile bu tez çalışması betimleyici bir çalışmadır. Literatür araştırması kapsamında inşaat sektöründe geoteknik uygulamalar ve iş programı uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca, geoteknik uygulamada öngörülen ya da öngörülemeyen riskler de incelemeye dahil edilmiştir. Literatür incelemesinde görülmüştür ki, yapım işlerinin hemen her alanında geoteknik riskler ayrıntılı bir biçimde belirlenmiştir. Ancak, geoteknik risklerin yönetilmesinin iş programına etkilerini inceleme konusunda yeterli araştırma bulunmamaktadır. İşte bu eksiklik, bu tezin yapım işlerindeki iş programı literatürüne katkı sağlayabileceği alan olmaktadır. Temel bulgulardan birisi, yapım işleri için geoteknik riskler belirlenirken tüm zemin parametrelerinin dikkate alınması gerektiği ve bu doğrultuda planlama yapılması gerektiği olmuştur. Bu parametreler aynı zamanda iş programını etkileyen geoteknik risklerin kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Bu parametreler, zemin etüdü sonucu hazırlanan geoteknik rapor içeriğinde yer alan ve projelendirme ve uygulama süreçlerinde belirleyici olan değerlerdir. Bir başka ifade ile geoteknik risklerin yönetilmesi, iş programını doğrudan ve/veya dolaylı etkiliyor olsa da projenin sağlıklı ilerleyebilmesi için sorumlular tarafından bu risk yönetim faaliyetinin doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi başarılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to identify and manage geotechnical risks in construction projects and to determine how and to what extent these risks affect the work schedule. A conceptual framework that can be used for this purpose has been developed within the scope of the thesis. The method used in establishing the conceptual framework for determining these geotechnical risks and their effects on the work program and determining the geotechnical risks and their effects on the work program in the literature research, analysis, and interpretation. With this aspect, this thesis is a descriptive study. Within the scope of the literature research, geotechnical applications, and work program applications in the construction sector were examined. Besides, predicted or unforeseen risks in the geotechnical application are also included in the study. In the literature review, it has been seen that in almost all areas of construction works, geotechnical risks are determined in detail. However, there is not enough research to examine the effects of managing geotechnical risks on the work program. This deficiency is the area where this thesis can contribute to the work program literature in construction works. One of the main findings has been that when determining geotechnical risks for construction works, all soil parameters should be considered and planning should be made accordingly. These parameters also constitute the conceptual framework of the geotechnical risks affecting the work program. These parameters are the values that are in the content of the geotechnical report prepared as a result of the ground survey and are decisive in the project design and application processes. In other words, although the management of geotechnical risks affects the work program directly and / or indirectly, this risk management activity must be performed correctly by those responsible for the healthy progress of the project.