İnşaat projelerinde geoteknik risklerin yönetiminde teknolojik araçların kullanımı
The use of tecnological tools in the management of geotechnical risks in the construction projects
- Tez No: 876885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞÜKRÜ ÖZÇOBAN, PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, inşaat projelerinde geoteknik risklerin saptanması, bunların teknolojik araçlar ile ne ölçüde yönetildiğinin irdelenmesi, bu risklerin iş programını nasıl ve ne kadar etkilediğinin anket çalışması ve literatür taraması ile belirlenmesidir. İnşaat yapılarının güvenliğini organize etme ve yönetme sürecinde, genellikle alınan kararların sonuçlarının insan beklentilerini karşılamadığı durumlar ortaya çıkar. Tatmin edici olmayan bir yönetim, çelişkilerle sonuçlanır. Geoteknik riskler, inşaat mühendisliğinde ortaya çıkan sorunların büyük bir kısmını oluşturur. Bu yüzden inşaat öncesi oluşabilecek muhtemel geoteknik risklerin belirlenip öngörülmesinde hangi araçların kullanılacağını bilmek önem arz etmektedir. Literatür araştırması kapsamında inşaat sektöründe geoteknik riskler ve geoteknik mühendisliğinde bu riskleri öngörmek ve engellemek amacı ile kullanılan 19 adet teknolojik araç belirlenmiş, çalışmanın temeli olacak bir anket oluşturulup uzman kişilere bu anket gönderilerek bu araçların risklerin çözümüne katkıları irdelenirken aynı zamanda proje yaşam döngüsüne ve performans kriterleri ile olan ilişkilerine değinilmiştir. Literatür incelenmesinde geoteknik risklerin yönetilmesinin iş programına etkilerinin incelenmesi konusunda yeterli araştırma ve bu araçların şirketlerce ne kadar kullanıldığına dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu eksiklik, bu tezin yapım işlerindeki iş programı ve şirketlere yeni ve yararlı teknolojik araçların tanıtımı konusunda sağlayabileceği bir alan olmaktadır. İnşaat sektöründe yeni teknolojik araçların kullanımının arttığı, ancak Türkiye'de henüz yeterince tanıtılmadığı, kurum türüne göre teknolojik araçların kullanımının değişebildiği, işverenlerin diğer paydaşlara göre dijital dönüşüme daha meraklı olduğu temel bulgulardan bazılarıdır. Çalışmanın ayrıca Türkiye'deki inşaat sektöründe dijital dönüşümü ve Ar-Ge faaliyetlerini teşvik etmeye, proje yönetimini daha etkin hale getirmeye ve geoteknik risk yönetimine daha dijital bir bakış açısı kazandırmaya yardımcı olacağı, teknolojik araçların proje müdürleri de dahil olmak üzere birçok sektör uzmanına tanıtılmasıyla öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to identify geotechnical risks in construction projects, to examine the extent to which they are managed with technological tools, and to determine how and to what extent these risks affect the work schedule by means of a survey and literature review. In the process of organizing and managing the safety of construction structures, situations often arise where the results of decisions taken do not meet human expectations. Unsatisfactory management results in contradictions. Geotechnical risks constitute a large part of the problems arising in civil engineering. Therefore, it is important to know which tools to use in identifying and predicting possible geotechnical risks that may occur before construction. Within the scope of the literature review, geotechnical risks in the construction sector and 19 technological tools used in geotechnical engineering to predict and prevent these risks were identified, a questionnaire was created to be the basis of the study and this questionnaire was sent to experts and the contributions of these tools to the solution of risks were examined, while at the same time the project life cycle and their relationship with performance criteria were mentioned. In the literature review, there is not enough research on the effects of managing geotechnical risks on the work program and there are not enough studies on the extent to which these tools are used by companies. This gap is an area where this thesis can contribute to the introduction of new and useful technological tools to the work program and companies in construction works. Some of the key findings are that the use of new technological tools in the construction industry is increasing but not yet sufficiently promoted in Turkey, the use of technological tools may vary according to the type of organization, and employers are more interested in digital transformation than other stakeholders. It is also envisaged that the study will help to promote digital transformation and R&D activities in the construction industry in Turkey, make project management more efficient and provide a more digital perspective on geotechnical risk management by introducing technological tools to many industry experts, including project managers.