Kahramanmaraş'ta koyunculuk işletmelerinin yapısal özellikleri ve yöreye uygun ağıl işletme planlarının geliştirme olanakları
The Structural properties of the sheep barn and the posibilities for improvement of the suitable barn plans in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 65230
  2. Yazar: SADETTİN PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM KUMOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
vıı öz Beslenmede önemli bir protein kaynağı olan hayvansal ürünleri arttırmak ancak hayvanları elverişsiz çevre koşullarından koruyarak onlara uygun bir yaşam ortamı sağlamakla gerçekleştirilir. Bu nedenle herhangi bir bölgede kurulacak olan koyun barınağı; İklim, yapı sistemleri, yapı malzemesinin bölgede kolaylıkla sağlanabilme olanakları ve yetiştiricilik sistemi gibi kriterler göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Bu araştırmada, Kahramanmaraş ilinde koyun barınakların yapısal yönden mevcut durumları saptanarak, barınakların yapısal olarak geliştirilebilme olanaktan incelenmiş bölge iklim koşullarına uygun farklı kapasitede iki adet koyun barınak planı hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Koyun Evleri Koyun Barınakları Koyun-evi-plan-ve-inşaatı Koyun-evi-Kahramanmaraş Koyun-Kahramanmaraş-ekipman-ve-gereçler KEYWORD Sheep Housing Sheep barns Sheep-housing-design-and-construction Sheep- housing -Kahramanmaraş Sheep-Kahramanmaras-equipment-and-supplies
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT To increase animal products as important protein sources is possible just by protecting animals from insufficient environmental conditions and providing them a favorable living conditions. Thus, climatic conditions, structural system, availability of construction materials, and the type of production system have to be considered in the planning of sheep barns would be structured in the region concerned. In this research present status of sheep barns in the Kahramanmaraş region were evaluated in relation to their constructional characteristic and prospects of their future development, and eventually 2 different capacity sheep barns were designed suitable to the regional climate.