Akdeniz Bölgesinde bulunan plastik seraların yapısal yönden incelenmesi ve yöreye uygun yeni plastik sera tiplerinin önerilmesi
Structural investigation of the plastic greenhouses in the Mediterranean region for which recommending new suitable plastic greenhouse types
  1. Tez No: 65231
  2. Yazar: OKŞAN OKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİ BAYTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZ Ülkemizde mevsimlik meyve ve sebze tüketim miktarları büyük değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak yaş sebze ve meyveye karşı tüketim talebi yüksek düzeyde olmaktadır. Bu da yetiştiricileri üretim mevsimi dışında da yetiştiriciliğe zorlamaktadır. Mevsim dışı sebze üretimi ise, yetiştirme ortamını kontrol altında tutabilecek bitkisel üretim yapılarının ( seraların) gelişimine neden olmaktadır. Bu üretimden beklenen faydanın sağlanması da teknik imkanların yanında iyi bir sera konstrüksiyonunun görevidir. Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesi'nde bulunan plastik seralar yapısal yönden incelenerek, mevcut sorunları saptanmış bu sorunları gidermek amacıyla öneriler sunulmuştur. Yörede en yaygın şekilde kullanılan, bölgenin iklim koşullarına uygun beş plastik sera planı hazırlanmıştır. Ayrıca yapısal sorunlara getirilen önerileri kapsayan, yöre iklim koşullarına da uygun iki yeni sera modeli önerilmiş ve planlan hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, consumption of fruits and vegetables are great variations by seasons. However, generally the level of demands to fruit and vegetable is high. Because of this position, producers are forced for sowing in extra seasons. This extra-production, leads to the improvement of the controlled medium which is called greenhouse for growing plants. A good greenhouse construction with technical possibilities are necessary for more production. In this study greenhouses were investigated by determining the construction aspect of greenhouse designed for mediterranean and offers were presented for problems. For this purpose, five plastic film greenhouses were designed conformable for climatic conditions. In addition, new plastic greenhouse constructions were presented and designed.