Yönetim kurulu yapısının beyaz yakalı suçlar üzerindeki etkisinin belirlenmesi: Örnek bir uygulama
Assessing the effect of the board directors' structure on wite collar crimes: A case study
  1. Tez No: 652302
  2. Yazar: GÖKÇE SİNEM ERBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDAL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, şirket yönetim kurullarının beyaz yaka suçları ve kurumsal yönetim açısından önemi vurgulanmış; yönetim kurulu yapılanması sonucu, beyaz yaka suçlarının önüne geçilme olasılığı değerlendirilmiştir. Şirket yönetim kurulu yapılanmaları, çalışmada çeşitli faktörlerle açıklanmış olup; söz konusu bu faktörlerden biri olan yönetim kurulu komiteleri çalışma çerçevesinde daha detaylı bir biçimde incelenmiştir. Beyaz yaka suçlarının şirket yönetim kurulu yapısıyla olan ilişkisi, 2006-2017 yılları arasında BİST'te işlem gören şirketler baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu zaman dilimi için beyaz yaka suçları işleyen şirketler ile bu suçları işlememiş olan şirketler belirlenerek; bu iki grup şirketin yönetim kurulu yapıları karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, beyaz yaka suçlar üzerinde yönetim kurulu yapısının herhangi bir etkisinin bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmaktır. Söz konusu karşılaştırma şirket yönetim kurulu üye sayısı, üyelerin cinsiyeti, yönetim kurulu değişikliği, icracı olmayan yönetim kurulu üye sayısı, bağımsız üye sayısı, yönetim kurulu bağımsızlığı, genel müdür ikiliği, genel müdürün yönetim kurulunda bulunması ve yönetim kurulu komitelerine ilişkin üye sayıları baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında yürütülen lojistik regresyon analizinden yola çıkarak, BİST'te işlem gören şirketlerin 2006-2017 yılları arasında yönetim kurulu yapılarının, bu şirketlerin beyaz yaka suç işleme davranışları üzerinde etkili olup olmadığı tartışılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular, yönetim kurulu yapısını oluşturan birtakım değişkenlerin beyaz yaka suç davranışı üzerinde etkisi varken, bazı değişkenlerin beyaz yaka suç davranışını belirlemede etkisi olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of the company's board of directors in terms of white collar crimes and corporate governance, and evaluates the effect of the board of directors' structure on deterring white collar crimes. Company board structures are explained with various factors such as the committees of the board of directors which is the main focus of this study and thus examined in details within the framework of the study. The relationship between the white collar crime and the company's board of directors is examined among the companies listed at BIST between 2006 and 2017. Accordingly, companies, that have committed and not committed white collar crimes during the aforementioned time period, are determined and their board structures are compared. By doing that, this study aims to find out whether the board structure has any effect on white collar crimes. In order to achieve this aim, companies are compared according to the number of company board members, gender of members, change of board of directors, number of non-executive board members, number of independent members, independence of the board of directors, CEO duality, CEO's presence in the board and the number of members in each committees within the board. Logistic regression analysis is carried out for this study, and results are discussed to find out wheter the board structures of the companies listed at BIST have any effects on the white collar crime behavior of these companies. Findings of the study states whereas some variables of the board structure such as gender of members have an effect on white collar crime behavior, some variables such as CEO duality have no effect on determining white collar crime behavior.