9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher's opinions towards 9. class Turkish language and literature teaching program
- Tez No: 652301
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı 9. Sınıf Türk dili ve edebiyatı dersine ait olan öğretim programının uygulayıcısı konumunda olan öğretmenlerin öğretim programında yer alan kazanım, içerik, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu nedenle Ankara ili Pursaklar İlçesinde görev yapmakta olan 95 Türk dili ve edebiyatı ders öğretmenin görüşleri alınmıştır. Araştırma tarama modeline dayalı olup, araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve veriler istatiksel program ile analiz edilmiştir. Yapılan güvenirlik analizi sonucuna göre araştırmada kullanılan anketin güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmış ve daha sonrasında yapılan normallik analizi sonucuna göre nonparametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. İlk olarak ankette yer alan boyutlara ilişkin yapılan analiz sonucuna göre kazanım, içerik, eğitim durumu ve değerlendirme boyutlarına yönelik olarak öğretmen görüşlerinin kısmen katılıyorum düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Daha sonrasında öğretmenlerin cinsiyetleri ve mesleki kıdemleri ile kazanım, içerik, eğitim durumları ve değerlendirme boyutu arasında anlamı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of the teachers who are the practitioners of the teaching program belonging to the 9th class Turkish language and literature course with regard to the dimensions of acquisitions, content, learning-teaching process and assessment-evaluation in the curriculum. For this reason, the opinions of 95 Turkish language and literature course teachers who work in Pursak District of Ankara were taken. The study is based on the survey method, and the questionnaire was used as the data collection tool. The data were analyzed statistically. According to the results of the reliance analysis, it was concluded that the questionnaire used in the research was reliable and it was decided to use nonparametric tests according to the results of the normality analysis. First, according to the analysis of the dimensions in the questionnaire, teacher opinions for the dimensions of acquisitions, content, learning-teaching process and assessment-evaluation were found to be partially at the level of agreeing. It was later determined that there was no difference between the gender and professional seniority of the teachers and the dimensions of the acquisitions, content, learning-teaching process and assessment-evaluation.