Alternative spaces, identity, and language in the proto- and afrofuturist writing of Zora Neale Hurston, Ralph Ellison, and Octavia Butler
Zora Neale Hurston, Ralph Ellison ve Octavia Butler'ın proto-afrofütürist ve afrofütürist eserlerinde alternatif alanlar, kimlik ve dil
  1. Tez No: 652311
  2. Yazar: TUĞBA AKMAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ralph Ellison ve Zora Neale Hurston'ı Afrofütürizmin erken biçimlerinin gelişimine katkıda bulunan yazarlar olarak nitelendiren az sayıda bilim insanı olmasına rağmen, bu çalışmalar teknoloji ve ses kullanımıyla ve romanlarda söz edildiği kadarıyla, Afrikalı-Amerikalı kadınların toplumdaki yeri ile sınırlıdır. Bununla beraber, sözü edilen çalışmalarda, bu tür erken Afrofütüristik eserlere temel olarak teknoloji ve geleceğe gösterilen yoğun ilgi nedeniyle dekolonizasyon bağlamında yaklaşılmamıştır. Bu çalışmada Their Eyes Were Watching God ve Invisible Man adlı eserlerin, yazarlarının alternatif gelecek üretmek adına kullandıkları alternatif alanlar ve teknolojik söylemlerden dolayı nasıl erken Afrofütüristik eserler olarak değerlendirilebileceği tartışılacaktır. Buna ek olarak, Octavia Butler'ın Kindred adlı eseri Afrofütüristik bir roman olarak analiz edilecektir. Daha detaylı açıklamak gerekirse, bu çalışmada Afrofütürizm'in kilit noktaları olan zaman ve yerlerin alternatif alanlar olarak kullanılmasına, yabancılaşma sürecindeki karakterlerin bedenlerine yapılan vurguya ve dil kullanımının tasvirine odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Although there have been a few scholars that have characterized Ralph Ellison and Zora Neale Hurston as writers who have contributed to the development of early forms of Afrofuturism, these studies are limited with the use of technology and sound, and African-American women's place in society as they are depicted in the novels. Moreover, they do not approach such early Afrofuturistic works in the context of decolonization mainly due to the heavy interest given on technology and future. This study will focus on how Hurston's Their Eyes Were Watching God and Ellison's Invisible Man can be categorized particularly as proto-Afrofuturist works because of the writers' use of decolonized alternative spaces and technological discourse to generate alternative futures. In addition, Octavia Butler's Kindred will be analyzed as an Afrofuturistic novel. More specifically, this study will focus on a discussion on the key aspects that constitute Afrofuturism including the use of settings in the novels as alternative spaces, as well as the depiction of the characters' body and language in terms of alienation and decolonization of the characters within a reading of Afrofuturism.