Yemen'de sünnet müdafaası İbnü'l-Vezîr el-Yemânî (H. 775-840) örneği
The defence of sunnah in Yemen the case of Ibn al-Wazir (H. 775-840) al-Yamani
  1. Tez No: 652334
  2. Yazar: ENES ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
İbnü'l-Vezîr Avâsım adlı eserinde kelâm ve hadis disiplinleri arasında var olagelen önemli tartışma konularını hocası Cemâleddin Ali'nin eleştirileri üzerine ele almıştır. Tartışma üslubuyla kaleme alınmış bu eserde sünnet müdafaası ele alınmakla birlikte Zeydî muhitte yaygınlık kazanmış hadislerle ilgili kelâm tartışmalarına da yer verilmiştir. Bu tartışmayı önemli kılan sebep ise Ehl-i sünnet ile Mu'tezile'den büyük ölçüde etkilenmiş Şîa'nın ılımlı bir kolu olan Zeydî anlayış arasında cereyan etmesidir. Bu çalışma ise İbnü'l-Vezîr'in Avâsım adlı eserinde yer alan sünnet müdafaasını, hadis ve kelâm disiplinleri ışığında değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In his work named Avasim, Ibn al-Wazir discussed the important matters of debate that taken place between the disciplines of kalam and hadith upon the criticism of his teacher Jamal al-Din Ali. In this work, written in a discussion style, deals with the defence of sunnah and includes theological discussions on hadiths widespread in Zaydi circles. What makes this debate rather significant is that it takes place between Ahl al-Sunnah and Zaydi understanding, which is a moderate branch of Shia, greatly influenced by Mutazila. This study aims to evaluate the defence of sunnah in Ibn al-Wazir's Avasim in the light of hadith and kalam disciplines.