Regresyon analizinde etkili gözlemlerin (Influental observations) belirlenmesinde kullanılan istatistiklerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 65234
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
-IX- ÖZ Regresyon analizinde etkili gözlemlerin incelenmesi amacıyla birçok istatistik önerilmiştir Çalışmada, önerilen bu istatistikler incelenerek birbirleriyle olan ilişkileri, birbirlerine karşı üstün ve zayıf yönleri ortaya konmuştur. Bu amaçla aşağıdaki istatistikler incelenmiştir. - t,* (t - kalıntılar) - pu ( P=X(X'X) : X' matrisinin köşegen elemanları) - AP, (Andrews-Pregibon) İstatistiği - LD (Likelihood Distance) istatistiği - CVR,(Kovaryans Oranı) İstatistiği - C(Cook) İstatistiği - VVK(VVelsclı-Kuh) istatistiği - CW,(Cook-\Veisberg) İstatistiği - VV^Welsch) istatistiği - C,*(Düzeltilmiş Cook) İstatistiği - DFBETAS,,, İstatistiği Çalışmada, Minitab Paket programında türetilen şans sayıları kullanılarak, normal verilerin yanında, birlikte değişim, otokorelasyon ve heterojen varyans problemi olan veriler kullanılmıştır. Elde edilen verilere en küçük kareler regresyon analizi uygulanarak yukarıdaki istatistikler hesaplanmış, hesaplanan istatistiklere göre veri içerisindeki etkili gözlemler belirlenmiştir. Sonuçta, analizdeki amaca göre kullanılan istatistikler bir sınıflandırmaya tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A large number of statistical measures have been proposed in the literature for diagnosing influential observations in linear regression analysis. The aim of this study is to describe these measures and examine their interrelationships. Hence, the following statistics for detecting influential observations were considered: - t* (t - residuals) - p,. ( diagonal elements of matrix P=X(X'X)"' X1) - AP, (Andrews-Pregibon) Statistic - LD, (Likelihood Distance) Statistic - CYR^Covarians Ratio) Statistic - C,(Cook) Statistic - WK,(Welsch-Kuh) Statistic - CW:(Cook-Weisberg) Statistic - W,(Welsch) Statistic - C,*(Modified Cook) Statistic -DFBETAS,,, Statistic In this study, beside normal data set three other sets which have multicolinearity, otocorrelation and heterocedasticity problems were simulated by using M1N1TAB package programme. For each data set the regression equations were fitted and the statistics given above were calculated, the influential observations were identified and compared with each other. Finally the test statistics were classified according to the aim of dedication of the influential observations.