Meşbaşe İshak'ın 'Bitmeyen Umutlar I-II, Taşdeğirmen, Sürülenler ve Hehesher' romanlarındaki Çerkez atasözlerinin incelenmesi
Examination of Circassian proverbs mentioned in Mashbas İshak's novels translated into Turkish, they are 'Bitmeyen Umutlar I-II, Taşdeğirmen, Sürülenler ve Hehesher'
  1. Tez No: 652340
  2. Yazar: RABİA KANMAZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kafkas Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çerkez Dili Ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dil, bir toplumun en değerli kültürel mirasıdır. Dilde kullanılan kelimeler, atasözleri ve deyimler o toplumun yaşam biçimini, tarihini ve kültürünü yansıtır. Bu nedenle dilin devamlılığını sağlamak, dildeki kullanımların yozlaşmasını engellemek, o toplumun kültürünü korumak demektir. Bu çalışmada ele alınan Çerkez atasözleri de Çerkez kültürünün devamlılığının sağlanması ve korunması amacıyla ele alınmış ve çalışmayla ataların kültürü gelecek nesle aktarılmak istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda kültürel öğelere eserlerinde çokça rastladığımız Çerkez Edebiyatı'nın ünlü yazarı Meşbaşe İshak'ın eserleri kullanılan atasözleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is the most valuable cultural heritage of a society. Words, proverbs and idioms used in language reflect the life style, history and culture of that society. Therefore, to ensure the continuity of the language, and to prevent the corruption of the use of the language means to protect the culture of that society. The Circassian proverbs discussed in this study were also discussed in order to ensure the continuity and preservation of the Circassian culture. For this purpose, cultural elements were examined in terms of proverbs used in the works of Meshbas, Ishaq, the esteemed author of Circassian literature, which we have come across in many of his works.