Liberal perspektiften Türkiye'de dış politika yapım sürecinde aktörler ve devlet dışı aktörlerin etkisi: Düşünce kuruluşları örneği
Turkey in foreign policy making in liberal perspective non-state actors and impact of actors: Think tanks example
- Tez No: 652341
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Düşünce kuruluşlarının dış politika yapım etkileri son dönemlerde dikkatleri bu kuruluşlara çevirmiştir. Düşünce kuruluşları yeni dünya düzeniyle birlikte liberal bakış açısının özgürlükçü ve çoğulcu etkisiyle Türkiye'de daha anlaşılır olmuştur. Türk dış politikasında karar alma süreci liberal anlayışa göre çoklu araçlarla işlenmektedir. Düşünce kuruluşları da bu çoklu yapının bir parçasıdır ve Türk dış politikasının oluşumuna katkı yapmaktadır. Düşünce kuruluşları, dış politikada karar alımında bakanlıklar, hükümetler ve siyasi partiler kadar etkiye sahip olabilirler. Bu çalışmada Türk dış politikası ve bu politikaya hatırı sayılır düzeyde etki eden aktörlerden olan düşünce kuruluşlarının önemi savunulmuştur. Bu bağlamda düşünce kuruluşları medyanın desteğini alarak, çeşitli konferans, panel, analiz ve raporlar ile gücüne güç katmaktadır. Dış politika yapım sürecine etki eden düşünce kuruluşları ikibinli yıllardan sonra Türkiye'de küçük boyutlarda olmalarına rağmen daha aktif rol almaya ve alınan kararları etkilemeye başlamıştır. Çalışmada düşünce kuruluşlarının yetersiz finansal olanaklara sahip olduğu, bu nedenle kendilerinden beklenen faydayı üst düzeyde sunamadıkları savunulmaktadır. Çalışmada ikinbinli yıllarla birlikte düşünce kuruluşlarının etkisinin dünyaya paralel olarak Türkiye'de de arttığı, sayı, nitelik ve çalışan çokluğuyla beraber bu etkinin daha da artacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The determination and influence of think tanks in the foreign policy making process has recently drawn attention to these institutions. With the new World order, by means of liberal end plüralist effect of liberalism viewpoint, think tanks in Turkey have become more understandable. In Turkish foreign policy, the decision-making process is handled with multiple tools according to the liberal understanding. Think tanks are also a part of this multiple structure and contribute to the formation of Turkish foreign policy. Think tanks can have as much influence on foreign policy decision-making as ministries, governments and political parties. In this study, Turkish foreign policy and the importance of think tanks, which are among the actors that have a significant influence on this policy, are defended. In this context, think tanks gain more strength taking the support of the media and with various conferences, panels, analyzes and reports.Thinking organizations acting on foreign policy making process, after the 2000s, even though they are small in size in Turkey, began to take a more active role and affect the decisions taken. In the study, it is argued that think tanks have insufficient financial opportunities and therefore cannot offer the expected benefit at the highest level. In this study, the influence of think tanks with the 2000s, parallel to the world in Turkey also increased, it is evaluated that this effect will increase more with the number, qualification and the multitude of employees.