Multiple skleroz hastalarının klinik, demografik verilerinin değerlendirilmesi ve gebeliğin prognozla ilişkisi: Tek merkezli retrospektif çalışma
Evaluation of clinical,demographic data of patients with multiple sclerosis and pelationship of pregnancy with prognosis: Single centered retrospective study
- Tez No: 738279
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT BOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ: Multipl Skleroz (MS) inflamasyon, demyelinizasyon ve akson hasarı ile karakterize, sıklıkla beyaz cevheri tutan ancak korteks ve derin gri cevherde de görülebilen merkezi sinir sisteminin kronik bir hastalığıdır. Genellikle 20-40 yaş arası başlar ve kadınlarda 2-3 kat daha sık görülür. Üreme çağındaki kadınlar hasta popülasyonunun önemli kısmını oluşturduğundan takip ve tedavi planlanmasında gebelik durumu önemlidir. Bu çalışmada MS'li kadın hastaların gebelik öncesi, gebelik süresince ve gebelik sonrası MS hastalık aktivitelerinin, fetal yan etki / gebelik komplikasyonu meydana gelip gelmediğinin ve MS hastalığının fertilite üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada Ocak 2010 ve Ocak 2021 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğine başvurusu olan daha önce gebelik geçiren 505 ve hiç gebelik geçirmeyen 483 kadın MS hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait veriler MSBase kayıt sisteminden ve hastalardan izin alınarak kendilerine yöneltilen hastalıkları ve gebelik süreçleri ile ilgili sorulardan oluşan iki bölümlük bir anketten elde edildi. BULGULAR: Gebelik öncesinde relaps oranı ortalaması 0,25 iken postpartum 1-3 ayda relaps oranı ortalaması 0,42 olarak elde edildi(p=0,009). Gebelik boyunca giderek atak oranının azaldığı, üçüncü trimestırda en düşük seviyede olduğu görüldü ancak gebelik öncesi relaps oranı ile gebelik boyunca relaps oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,050). Prekonsepsiyonel dönemde atak geçiren hastalarda postpartum dönemde atak görülme oranı yüksek bulunmuştur (p=0,001). MS öncesi ve sonrası gebelikler için yardımcı üreme tekniği kullanımı, çoğul gebelik oranı, gebelik ve doğum komplikasyonları, term/preterm doğum oranı ve doğum sonrası kuvöz ihtiyacı iv gelişmesinde anlamlı farklılık bulunmadı (p'ler sırasıyla 0,248, 0,713, 0,317, 0,083, 0,135 , 0,644). Sadece MS sonrası gebeliklerde küretaj oranı MS öncesi gebeliklere oranla daha yüksek bulundu ( p=0,029). KIS öncesi gebeliği olanların ortalama KIS başlangıç yaşı 8000,86 ± 1866,68 gün , KIS öncesi gebeliği olmayanların ortalama KIS başlangıç yaşı 11278,62 ± 3882,82 gün olarak hesaplanmıştır (p=
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Multiple Sclerosis (MS) inflammation is a chronic disease of the central nervous system, characterized by inflammation, demyelination, and axonal damage, often involving the white matter, but can also be seen in the cortex and deep gray matter. It usually starts between the ages of 20-40 and is 2-3 times more common in women. Pregnancy status is important in follow-up and treatment planning, as women of reproductive age constitute a significant portion of the patient population. In this study it is aimed to determine the MS disease activities of female patients with MS before, during and after pregnancy, whether fetal side effects / pregnancy complications occur, and the effect of MS disease on fertility. MATERIAL AND METHOD: 505 previously pregnant and 483 non pregnant female MS patients who applied to KTU Faculty of Medicine Neurology Outpatient Clinic between January 2010 and January 2021 were included to this study. The data of the patients were obtained from the MSBase registry system and a two-part questionnaire consisting of questions about their diseases and pregnancy processes, which were directed to them with permission from the patients. FINDINGS: While the mean relapse rate was 0.25 before pregnancy, the mean relapse rate in the postpartum 1-3 months was 0.42 (p=0.009). It was observed that the attack rate gradually decreased throughout pregnancy and was at its lowest level in the third trimester, but there was no statistically significant difference between the relapse rate before pregnancy and the relapse rates during pregnancy (p>0.050). The incidence of attacks in the postpartum period was found to be high in patients who had an attack in the preconceptional period (p=0.001). There was no significant difference in the use of assisted reproductive techniques, multiple pregnancy rate, pregnancy and delivery complications, term/preterm delivery rate, vi and postpartum incubator need for pre- and post-MS pregnancies (p's 0.248, 0.713, 0.317, 0.083, 0.135, 0.644, respectively). Only the curettage rate of post-MS pregnancies was found to be higher in propoetion to pre-MS pregnancies (p=0.029). The mean age of onset of CIS was calculated as 8000.86 ± 1866.68 days for those who had a pregnancy before CIS, and the mean age of onset of CIS for those who did not have a pregnancy before CIS was calculated as 11278.62 ± 3882.82 days (p=