Yemen'deki şirketlerde uygulanan sosyal sorumluluk politikalarının düzeyi ve telekomünikasyon şirketi üzerine bir analiz
The level of social responsibility policies applied in companies in Yemen and an analysis on telecommunication company
  1. Tez No: 652342
  2. Yazar: HALAH HELAL HUSSEIN EISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL PAŞALI TAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir şirketin KSS politikalarını gerçekleştirmeye ne ölçüde bağlı olduğunu saptamaktır. Yemen MTN KSS politikasının uygunluğunu üç yönü dikkate alarak değerlendirilmiştir. Bunlar; sürdürülebilir kalkınma, çevresel sorumluluk ve yönetişim alanlarıdır. Araştırmaya katılanlar, MTN Yemen'in 600 müşterisi ve aynı şirketin 500 çalışanından oluşmaktadır. Araştırma sonuçları, MTN Yemen'in KSS politikalarına ulaşmak için üç stratejiye eğitim, çevre ve sağlık temeline dayandığını göstermektedir. Araştırma yapılan müşteriler, MTN Yemen KSS politikasının beklenen standartların altında düzeyde olduğunu algılamaktadır. Şirketin hedef müşteri topluluklarına KSS politikasını kabul ettirebilmesi gerekmektedir, ancak bu durumda daha fazlasını beklemesi mümkündür. Şirket çalışanları, şirketin sürdürülebilir kalkınma ve çevre yönetimi konularındaki faaliyetlerinin genel olarak standartları karşıladığını ancak uluslararası düzeyde bakış açısıyla uygulanmadığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to establish to what extent a company is committed to the realization of their CSR policies. We evaluated Yemen MTN CSR policy compliance by considering three aspects: sustainable development, environmental responsibility and governance. A survey was conducted and 1100 participants were recruited. These comprised of 600 clients to MTN Yemen and 500 employees of the same company. Our results demonstrate that MTN Yemen relies on three strategies to achieve their CSR policy namely education, environment and health. The community though describe MTN Yemen CSR policy as of below their expected standard. This entails they acknowledge the company's CSR policy to their community but expected more. The company's employees perceived the company's activities on CSR policies as generally meeting standards but not at an international level perspective.