Impact of capital inflows on the asset prices in Turkey
Sermaye girişlerinin Türkiye varlık fiyatlarına etkisi
- Tez No: 652343
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu makale, 2010-2019 yılları arasında Türkiye'deki konut ve hisse senedi fiyatlarının belirleyicilerine ışık tutuyor. Özellikle portföy akışlarının, doğrudan yabancı yatırımların ve küresel likiditenin, konut ve hisse senedi fiyatları üzerindeki rolünü analiz ediyor. ARDL metodolojisini kullanarak, uzun vadeli net portföy akışlarının konut fiyatları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu görülmüştür. Doğrudan yabancı yatırım ile portföy akımlarını toplayarak hesaplanan sermaye akımlarının konut fiyatları üzerindeki etkisini incelediğimizde sonucun aynı olduğu görülmektedir. BIS tarafından Türkiye'ye kredi akışları olarak tanımlanan küresel likidite, kısa vadede konut fiyatları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif etkiye sahipken, uzun vadede konut fiyatları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan olumsuz bir etki söz konusudur. Şaşırtıcı bir şekilde, portföy akımlarının uzun vadede hisse senedi fiyatları üzerinde olumsuz etkisi olmakla birlikte, kabul edildiği gibi hisse senedi fiyatları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ancak portföy ve DYY akımlarının toplamı hisse senedi fiyatları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Küresel likidite hem kısa hem de uzun vadede hisse senedi fiyatlarını olumsuz etkilemektedir. Son olarak, NARDL modeli ile, sermaye akımları arttığında ve azaldığında sonuçların nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Küresel likidite daraldığında uzun vadede konut fiyatlarının daha da arttığını görüyoruz. Portföy ve DYY toplamının hisse senedi fiyatları üzerinde olumlu bir etkisi varken ve tek başına portföy akımlarının hisse senedi fiyatları üzerinde kısa vadede daralan dönemde olumlu bir etkisi vardır. Tersine, portföy ve DYY toplamı genişletildiğinde etki daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This paper sheds light on the determinants of house and stock prices in Turkey between 2010 and 2019. In particular, it analyses the role of portfolio flows, foreign direct investment and global liquidity on house and stock prices. Using ARDL methodology, it finds that the long-run, net portfolios flows have a negative effect on house prices. When we analyze the effect of the capital flows on house prices by summing portfolio flows with foreign direct investment, it is seen that the result is same. Global liquidity described by BIS as credit flows to Turkey have a statistically significant positive effect on house prices in short run, while there is a negative effect on house prices statistically non-significant in the long run. Surprisingly, portfolio flows have a negative influence on stock prices in the long run, although there is a positive effect on stock prices as it is accepted. However, sum of portfolio and FDI flows have a positive effect on stock prices. Global liquidity have a negative impact on stock prices both in short and long run. Lastly, with NARDL model, it is analyzed how the results differentiate when capital flows increase and decrease. We see that when global liquidity has been shrunk, the house prices increased more in the long run. The sum of portfolio and FDI has a positive affect and portfolio alone have a positive impact on stock prices in negative pattern in short term. Reversely, the effect is more when the sum of portfolio and FDI has been expanded.