Keyword search for sign language
İşaret dilinde anahtar kelime arama
  1. Tez No: 652347
  2. Yazar: NAZİF CAN TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARAÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşaret dili, işitme engellilerin temel iletişim aracıdır. Ancak işaret dilinden bilgiye erişim konuşma dilindeki kadar kolaylıkla mümkün olmamaktadır. Bu tezde, işaret dili için üç farklı bilgi erişimi tekniği sunulmuştur. İlk olarak, işitme engellilerin anadillerinde arama yapabilmelerini sağlamak amacıyla Dinamik Zaman Bükmesi temelli bir Örnekle Arama tekniği geliştirilmiştir. İkinci olarak sunulan çeviri tabanlı bir diller-arası arama tekniği ile işaret dili bilmeyenlerin yazı dilinden aramalarla işaretleri bağlam içerisinde öğrenebilmeleri amaçlanmıştır. Son olarak ise, bu tezin temel çıktısı olan düşük güdümlü öğrenmeye dayanan bir anahtar kelime arama tekniği geliştirilmiştir. Hem işaret hem yazı dilinden anahtar kelimelerle arama yapılabilen bu teknik, aynı zamanda iskelet pozisyon bilgileri ve el şekli öznitelikleri gibi farklı özniteliklerle ve farklı dizi kodlama metodlarıyla birlikte kullanılabilmektedir. Bu tez kapsamında HospiSign, RWTH-Phoenix-Weather 2014T ve MeineDGS Corpus veri kümelerinde gerçekleştirilen deneyler, iskelet pozisyonu özniteliklerinin genel olarak farklı işaret dili geri getirimi tekniklerinde, ve özellikle Uzam-Zamansal Çizge Evrişimli Sinir Ağları ile kullanıldığında, iyi başarımlara ulaştığını işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, sadece düşük güdümlü öğrenme amacıyla eğitilen dikkat tabanlı modellerin anahtar kelimelerle ilintili zamansal bölgeleri kendiliğinden tespit edebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sign language is the main communication tool for the hearing impaired. However, the information retrieval from sign language is not as easy as in spoken languages. In this thesis, three methods of information retrieval are proposed for sign language. Firstly, a Dynamic Time Warping based Query-by-Example search technique is developed to enable the Deaf to search for information in their native language. Secondly, a translation-based cross-lingual keyword search method is proposed which will enable the people outside of the Deaf community to learn sign language in context with queries from the written language. Finally, as the main contribution of this thesis, a weakly-supervised keyword search technique is designed based on neural word embeddings and attention concept from neural machine translation. This technique is shown to be capable of performing both gloss search and cross-lingual written keyword search; and can be used together with different input features such as human pose estimates and various hand shape features. Our experiments conducted on three datasets, i.e. HospiSign, RWTH-Phoenix-Weather 2014T, and MeineDGS corpus, indicate that using human pose estimates extracted with OpenPose framework generally performs good under different retrieval tasks in sign language, especially when they are combined with Spatio-Temporal Graph Convolution. Furthermore, models based on attention is found to be able to temporally localize the keywords as a by-product of weakly supervised training.