Kalça artroplasti operasyonlarında intraoperatif end-tidal karbondioksit,arteriyel parsiyel karbondioksit basıncı ve laktat değerlerinin ilişkisi
Intraoperative end tidal carbon dioxide, arterial partial carbon dioxide pressure and lactate values relationship in hip arthroplasty surgery
- Tez No: 652375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİL COŞKUNFIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kapnografi, End-Tidal karbondioksit basıncının (PETCO2) noninvaziv ölçümünü sağlar ve entübe veya spontan solunumda olan hastalarda ventilasyon, perfüzyon ve metabolizma hakkında bilgi vermektedir. PETCO2 izleminin, anestezinin uygulamasında çeşitli kullanımları vardır ve genel anestezide, prosedürel sedasyonda ve yoğun bakım hastalarında standart bir monitörizasyon yöntemidir. Bu çalışmanın temel amacı, emboli riski taşıyan ortopedik ameliyatlardan biri olan kalça artroplastisinde PETCO2'nin arteriyel parsiyel karbondioksit basıncını (PaCO2) kabul edilebilir doğrulukla yansıtıp yansıtmadığını göstermektir. Yöntemler: Kalça artroplastisi uygulanan 281 ardışık hastada end tidal karbondioksit basıncı (ETCO2) ile arteriyel parsiyel karbondioksit basıncı (PaCO2) arasındaki ilişki gözden geçirildi. Eşzamanlı olarak alınan PaCO2, PETCO2 ve laktat ölçümleri: genel anestezi indüksiyonundan sonra (giriş) ve anestezi sonundaki (çıkış) değerleri bu iki zaman noktalarındaki end tidal karbondioksit (ETCO2) ile PaCO2 arasındaki hesaplanan fark [P(a-Et) CO2] analiz edildi. Bulgular: Giriş ve çıkış PETCO2 değerleri ortalama (SD) sıra ile 29,36 (±3,14) ve 28,92 (±3,42) p= 0,0001. Giriş ve çıkış PaCO2 değerleri ortalama (SD) sıra ile 30,83 (±4,60) ve 33,24 (±4,36) p= 0,0001 olarak tespit edilmiştir. Giriş [P(a-Et)CO2] ve çıkış [P(a-Et)CO2] için ortalama (SD) sırasıyla: 1,59 (±4,42) ve 4,44 (±4,84), p = 0,0001 idi. Laktat seviyeleri ortalama (SD) için giriş ve çıkış değerleri sırasıyla: 1,15 (± 0,51) ve 1,18 (± 0,61) p = 0,0001 idi. Giriş PETCO2 ile PaCO2 arasında hafif düzeyde bir pozitif korelasyon olduğu görüldü (korelasyon katsayısı: r= 0,442 ve p= 0001) ancak çıkış PETCO2 ve PaCO2 arasında korelasyon anlamlı bulunamadı (sırasıyla korelasyon katsayısı: r= 0,188 ve p= 0,003). Giriş P(a-ET)CO2, giriş PaCO2 ile anlamlı pozitif bir ilişki görüldü (korelasyon katsayısı: r= 0,729, p= 0,0001) giriş PETCO2 ile (korelasyon katsayısı r: -0,234 ve p= 0,0001) ile ters yönde anlamlı olmayan bir ilişki görüldü. Çıkış P(a-ET)CO2, çıkış PaCO2 ile (korelasyon katsayısı: r= 0,760, p= 0,0001) güçlü bir pozitif ilişki ve çıkış PETCO2 ile (korelasyon katsayısı r: -0,424 ve p= 0,0001) ters yönde hafif bir korelasyon görüldü. Hem giriş P(a-ET)CO2 ile laktatı arasında (r= 0,088 ve p= 0174) hem de çıkış P(a-ET)CO2 ile laktatı arasında (r= 0,026 p= 0691) anlamlı bir korelasyon gösterilemedi. Sonuç: Verilerimize dayanarak, PaCO2'yi yalnızca kritik veya belirsiz durumlarda belirlemek için arteriyel numunelerin alınmasını öneriyoruz. Sonuç olarak, PETCO2'nin sürekli olarak PaCO2 değerinin bir karşılığı olarak kullanıldığını ve kalça artroplastisi sırasında daha az çaba ve maaliyete neden olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Capnography provides noninvasive measurement of End-Tidal carbondioxide pressure (PETCO2), and gives information on ventilation, perfusion, and metabolism in intubated or spontaneously breathing patients. PETCO2 monitoring has several uses in anesthesia practice, and is a standard monitoring method during general anesthesia, procedural sedation and in intensive care patients. The main objective of this study is to see if PETCO2 reflects arterial partial pressure of carbon dioxide (PaCO2) with acceptable accuracy during hip arthroplasty which is one of the orthopedic surgeries with risk of embolism. Methods: In this retrospective study, the relationship between PETCO2, PaCO2 and arterial lactate in 281 consecutive patients, who underwent hip arthroplasty were reviewed. Measurements of PaCO2, PETCO2 and lactate were taken simultaneously: after induction of general anaesthesia (initial), and at the end of anesthesia (final) and calculated difference between the PaCO2 and PETCO2 [P(a-Et) CO2] at these two time points were analyzed. Results: The initial and final value for PEtCO2 mean (SD) were 29,36 (±3,14) and 28,92 (±3,42) respectively p= 0, 0001. The initial and final value for PaCO2 mean (SD) were 30,83 (±4,60) and 33,24 (±4,36) respectively p= 0,0001. The difference between PaCO2 and PETCO2 [P(a-Et)CO2] at these two time points mean (SD) were: 1,59 (±4,42) and 4,44 (±4,84) p= 0,0001. The initial and final value for lactate levels mean (SD) were 1,15 (±0,51) and 1,18 (±0,61) respectively p= 0,0001. There was a mild positive correlation between the initial PETCO2 and PaCO2 (correlation coefficient: r= 0,442 and p= 0001) however between the final PETCO2 and PaCO2 the correlation was not significant (correlation coefficient: r= 0,188, and p= 0,003 respectively). The initial P(a-ET)CO2 showed a significant positive relationship with initial PaCO2 r= 0,729 p= 0,0001 and a non-significant relationship in opposite direction with initial PETCO2 r: -0,234 and p= 0,0001 respectively. The final P(a-ET)CO2 showed a strong positive relationship with final PaCO2 r= 0,760, p= 0,0001 and a mild relationship in opposite direction with final PETCO2 r: -0,424 and p= 0,0001 respectively. There was no significant relationship between initial P(a-ET) CO2 and initial lactate r: 0,088 and p= 0,174 respectively and final P(a-ET) CO2 with final lactate r= 0,026 p= 0,691. Conclusion: In conclusion, we find that PETCO2 consistently can be used as a surrogate of the value of PaCO2 causing less effort and less cost during hip arthroplasty. Based on our results we recommend that arterial samples should be taken to determine PaCO2 in only critical or ambiguous situations during hip arthroplasty.